Sigrid Nygaards foto av to nybakte fedre som har hentet sønnen Storm fra surrogatmor i Colombia, er Årets pressefoto i Danmark.
Foto: Sigrid Nygaard/Dagbladet Information/Årets Pressefoto 2021
Kåret til Årets pressefoto i Danmark: – Har sitt eget liv
Skildrer nybakte fedre.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Det er Sigrid Nygaard som har tatt Årets pressefoto i Danmark.
Det ble kunngjort fredag 5. mars, samme dag som Årets bilde ble kåret her hjemme. I år var det et bilde av en nybakt familie som gikk av med seieren:
Bildet skildrer Martin og Nicolai Køster Rimvall som har hentet sin Storm i Colombia, fem år etter at de bestemte seg for å benytte surrogatmor.
Juryen var til slutt «meget enige» om vinneren, står det i pressemeldingen.
«Bildet av de to fedrene i senga med babyen deres mellom seg, er noe alle husker etter å ha sett det første gang. Det er, med deres ord, fotojournalistikk på sitt fineste. Det viser levd liv, det har sitt eget liv, og er et bilde man kan diskutere nå og i lang tid framover. Alle vil ha sin egen grunn til å stoppe opp og betrakte det, og alle vil kunne fortolke det på sin egen måte, uansett hvilken bakgrunn og holdning de har til bildet og temaet», står det i juryens begrunnelse.
Videre:
«Det er privat og intimt, men også debattskapende og fortellende om sin samtid, og ikke minst fylt med kjærligheten som flyter i en sirkel gjennom berøringene. Dermed rommer det både det tette rom, kjærligheten og overraskelsen i det manglende element: fødselsmoren. Denne dreiningen fanger vår oppmerksomhet. Vi kjenner scenen fra vår egen hverdag, men her finnes det en historie til. Og det er virkelig deilig at det føles så alminnelig.»
Under samme utdeling ble Jacob Ehrbahn kåret til Årets pressefotograf.
Nylige artikler
Hvis KI skriver artikkelen, hva skal journalisten bruke tiden på?
Varsler comeback for Tut og mediekjør
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
Mest leste artikler
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
– Min hovederfaring med PFU hittil er å bli felt der