Dansk TV 2s korrespondent Rasmus Tantholdt fikk løpeseddel under døra på hotellrommet søndag ettermiddag.
Foto: Skjermdump
Dansk journalist i Kyiv fikk mystisk beskjed: – Det skjer noe stort
Enormt sikkerhetsoppbud og strenge beskjeder før Joe Biden ankom Ukraina.
Oppdatering: Ukrainske medier melder at Joe Biden har ankommet Kyiv mandag formiddag.
Mandag melder korrespondent i dansk TV 2, Rasmus Tantholdt, at han aldri har opplevd et så stort sikkerhetsoppbud i Ukrainas hovedstad Kyiv som nå.
Tantholdt spekulerer i om det kan være USAs president Joe Biden, eller et annet internasjonalt storbesøk som er årsaken. Biden skal etter planen besøke Polen 20. til 22. februar.
– Det skjer noe stort, sier Tantholdt i et videoinnslag på TV 2s nettsider.
Fikk melding under døra
– Jeg har vært her flere ganger hvor det har vært viktige besøk, både av den tyske kansleren Scholz, den franske presidenten Macron og danske Mette Fredriksen. Men jeg har aldri, på noe tidspunkt, opplevd et så stort sikkerhetsoppbud som her i formiddag, sier Tantholdt i TV 2-innslaget.
Ifølge korrespondenten fikk TV 2s journalister i Kyiv en løpeseddel med restriksjoner stukket inn under døren på hotellrommet i går ettermiddag.
På seddelen står det at flere veier i hovedstaden kommer til å være stengt mandag, og at det mellom 10.30 og 11.30 vil være begrenset mobildekning, og at mobilt internett vil være stengt.
Mellom 10.00 og 12.00 skal det også være totalforbud mot å filme og ta bilder, et forbud som også gjelder bilder fra hotellrom, ifølge TV 2. Det skal ikke foreligge noen offisiell forklaring på sikkerhetsoppbudet.
– Forbered dere på noe historisk
Flere andre journalister melder om lignende på sosiale medier mandag.
Den ukrainske journalisten Nika Melkozerova fra Politico Europe skriver på Twitter at «en svært høystående amerikaner kommer til Kyiv i dag».
Journalist i Kyiv Independent, Illia Ponomarenko, skriver at man bør forberede seg på noe historisk i Kyiv i dag.
Klokken 11 mandag formiddag melder flere medier at Biden er til stede i Ukrainas hovedstad.
Nylige artikler
Oppsigelsessak i NRK havner i retten
NJ-streik kan skape problem for fleire tv-program
Foreslår dobbeltstemme til PFU-møteleder – men PFU går imot
Følg debatten: PFU-endringer under lupen
Svaret på journalistens innsynsklage gikk til avisas Altinn-konto: – Unødvendig å holde på sånn
Mest leste artikler
Millionbutikk fra kjøkkenbordet: – Vi gjør alt sjæl
NJ-streik kan skape problem for fleire tv-program
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Oppsigelsessak i NRK havner i retten
Farvel med en mektig og fargerik fagforeningsleder