Google varsler at rødmerkingstjenesten kan bli blokkert i deres nettleser Chrome dersom Datatilsynet vurderer at den bryter norsk lov.
Foto: Patrick Semansky / AP / NTB
Datatilsynet skal undersøke rødmerking av samfunns-debattanter i nettleseren
Tjeneste gjør det mulig å merke personer som stemples som transfobe.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Datatilsynet vil vurdere om den omstridte nettjenesten Shinigami Eyes, som brukes for å rødmerke meningsmotstandere, bryter loven.
Tjenesten, som er et tillegg som kan installeres i en nettleser, gjør det mulig å rødmerke personer som stemples som transfobe. Aftenposten skriver at minst 13 norske aktivister er rødmerket gjennom tjenesten, som gjør at navnet deres markeres i rødt for brukere av tjenesten.
Datatilsynet vil nå vurdere om tjenesten bryter med personvernlovene. Google opplyser at de vil føye seg etter avgjørelsen fra Datatilsynet og blokkere tjenesten i sin nettleser Chrome i Norge dersom Datatilsynet kommer til at den er ulovlig.
Den anonyme utvikleren av Shinigami Eyes opplyser til Aftenposten at en rødmerking er mindre inngripende enn for eksempel blokkeringslister.
– Hvis noen for eksempel sier at transkvinner ikke bør invadere kvinners baderom, tenker jeg at det er noe de har rett til å si. Like fullt kan jeg samtidig mene at de er transfobe, og jeg har også rett til å si dette, skriver utvikleren til Aftenposten.
Nylige artikler
Åpent svar fra Norsk Redaktørforening
Rustad forteller om møte med redaktørforeningen
Håver inn med frivillig betaling. Men modellen passer trolig ikke i Norge
– Har inntrykk av at Pangram gir få falske positive treff
Åpent brev om utmelding av Norsk Redaktørforening
Mest leste artikler
NRK etter KI-funn: – Kan ikke utelukkes
NRK ba ansatte slutte å strømme gravferden på nettet
Åpent brev om utmelding av Norsk Redaktørforening
Drastisk fall for Dagbladet – mistet 25 prosent av leserne
Hvordan dekke en redaktør som bryter alle normer?