Facebook har fjernet flere hundre kontoer som har spredt desinformasjon om vaksiner.
Foto: Wilfredo Lee / AP / NTB
Facebook fjerner hundrevis av kontoer med desinformasjon om vaksiner
Kontoene er sporet til mystisk reklamebyrå.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Facebook har fjernet hundrevis av kontoer med tilknytning til Russland med desinformasjon om vestlige koronavaksiner.
Kontoene er knyttet til et mystisk reklamebyrå som opererer fra Russland, og som vil betale sosiale medier-brukere til å diskreditere covid-19-vaksinene til Pfizer-Biontech og AstraZeneca.
Facebook har sporet 65 Facebook-kontoer og 243 Instagram-kontoer tilbake til Fazze, et reklame- og markedsføringsbyrå i Storbritannia, hvis arbeid først og fremst gjøres fra Russland på oppdrag for en ukjent klient.
Nettverket brukte falske kontoer til å spre påstander, særlig til India og Latin-Amerika, men også USA, om at Pfizer- og AstraZeneca-vaksinene er utrygge. En påstand var at vaksinen til AstraZeneca kunne forvandle en person til en sjimpanse.
Russland har aktivt promotert sin Sputnik V-vaksine rundt om i verden, men Facebook tar ikke stilling til motivet bak desinformasjonskampanjen de har reagert mot.
Nylige artikler
Varsler comeback for Tut og mediekjør
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
– Min hovederfaring med PFU hittil er å bli felt der
Mest leste artikler
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator