I forrige uke blokkerte EU de statlige russiske mediene RT og Sputnik fra å kringkaste fra EUs medlemsland.
Foto: Jon Nazca / Reuters / NTB
Russisk statskanal utfordrer EUs kringkastingsforbud
– De er ikke uavhengige medier, sier EUs utenrikssjef.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den franske avdelingen av den statlige russiske TV-kanalen RT har fremmet en klage til EU-domstolen onsdag etter at EU har forbudt kanalens sendinger.
Tirsdag forrige uke blokkerte EU de statlige russiske mediene RT og Sputnik fra å kringkaste fra EUs medlemsland som følge av Russlands invasjon av Ukraina. Begrunnelsen for kringkastingsforbudet var det EU omtalt som «systematisk informasjonsmanipulasjon og desinformasjon fra Kreml».
EUs utenrikssjef Josep Borrell avviste tirsdag anklagene fra Russland om at Brussel blokkerer de russiske medienes pressefrihet.
– De er ikke uavhengige medier. De er våpen i Kremls manipulasjonsøkosystem, sa Borrell til lovgivere i EU-parlamentet.
Nylige artikler
Drastisk fall for Dagbladet – mistet 25 prosent av leserne
NRK testar alternativ til israelsk teknologi
– Tildelt rollen som representant for «konspirasjonsteoretikerne»
– Blir fint å få satt en sluttstrek
Når et helt fagområde blir en journalistisk hvit flekk
Mest leste artikler
NRK ba ansatte slutte å strømme gravferden på nettet
Forkaster Se og Hørs anke etter Høiby-rettssaken
Hvordan dekke en redaktør som bryter alle normer?
Oslo-redaksjon tilbyr gratis journalistikk som går i dybden – regninga tar amerikansk milliardær
Redaktørens avgang overrasket: – Skaper ikke akkurat ro