Arkivfoto: Tony Avelar / AP / NTB
Facebook åpner for uttalelser om vold mot russiske soldater
– Som resultat av den russiske invasjonen i Ukraina, har vi gitt midlertidig tillatelse.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Facebook har som følge av invasjonen i Ukraina midlertidig lettet på reglene om hatske uttalelser og lar folk få oppfordre til vold på russiske styrker.
– Som resultat av den russiske invasjonen i Ukraina, har vi gitt midlertidig tillatelse til måter å uttrykke seg politisk på som normalt ville ha vært brudd på våre regler om voldelige uttalelser, slik som «død over russiske angripere», står det i en uttalelse fra Facebook-eier Meta.
Endringen åpner for å legge ut innlegg som tar til orde for død over Russlands president Vladimir Putin og Hviterusslands president Aleksandr Lukasjenko, ifølge interne eposter som Meta har sendt til innholdsmoderatorer.
Ifølge Reuters gjelder endringen brukere av Facebook og Instagram i Armenia, Aserbajdsjan, Estland, Georgia, Latvia, Litauen, Polen, Romania, Russland, Slovakia, Ukraina og Ungarn.
Nylige artikler
Deeyah Khan om å intervjue ekstremister: – Empati er ikke det samme som sympati
TV 2s krimekspert dekker fotball-VM: – Ropte til sjefene
TikTok fester grepet om unge nyhetsbrukere
Følg PFU-møtet direkte
Se video fra PFU-møtet
Mest leste artikler
Fire var for få for NRK – fem var nok
Sender hele ledelsen til USA under fotball-VM
Ikke en eneste norsk søknad: – Alvorlig
TV 2s krimekspert dekker fotball-VM: – Ropte til sjefene
VG etter egen Høiby-evaluering: – Vi kan stå for helheten