Jimmy Lai eier blant annet den Beijing-kritiske avisa Apple Daily.
Foto: Vincent Yu / AP / NTB
Ny fengselsdom mot medietopp i Hongkong
Aviseier får ny straff.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Mediemogulen Jimmy Lai, en av Hongkongs mest profilerte demokratiforkjempere, er idømt 14 måneder fengsel for å ha organisert en ulovlig samling i 2019.
I tillegg har sju andre demonstranter blitt idømt fengselsstraffer for lignende forhold.
En rekke aktivister har allerede fått fengselsstraffer for å ha organisert og deltatt i det som ble en av de største demokratiprotestene i byen, blant dem Jimmy Lai.
Flere massedemonstrasjoner i 2019 utartet til sammenstøt mellom politi og en hard kjerne av demonstranter og var den største utfordringen mot det kinesiske styret siden overtakelsen i 1997.
Kina har slått hardt ned på demonstrasjonene. I tillegg til innføringen av sikkerhetsloven, har myndighetene i Beijing også presset fram en endring i valgsystemet i Hongkong for å sikre at bare «patriotiske» kandidater kan stille til valg.
Nylige artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Dagbladet endrer forsiden
Julefilmer for journalister: Lei av nisser, marsipan og forutsigbare romanser?
Blir du medieprofeten for året 2026?
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Mest leste artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Dagbladet endrer forsiden
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025