Sjefredaktør Roula Khalaf i Financial Times er på lista over journalister som kan ha blitt overvåket.
Foto: Charlie Bibby / Financial Times / Reuters / NTB
Israel skal granske anklager mot NSO Group
Har opprettet en granskingskommisjon.
Denne artikkelen er over fem år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Israel skal granske teknologiselskapet NSO Group, som selger spionvare som har vært benyttet til å overvåke politikere, journalister og aktivister verden over.
Israel har opprettet en granskingskommisjon som skal gjennomgå anklagene mot NSO Group og undersøke påstandene om at programvare utviklet av selskapet, er misbrukt, sier lederen av forsvars- og utenrikskomiteen i Knesset, Ram Ben Barak.
– Forsvarsgrenene har utpekt en kommisjon som består av flere grupper, sier Ben Barak, som tidligere var nestleder i den israelske etterretningsorganisasjonen Mossad.
– Når de har fullført gjennomgangen, vil vi kreve å få se resultatet for å vurdere om noe skal gjøres.
Ifølge Amnesty International og en rekke internasjonale medier er det israelsk-utviklede spionprogrammet blant annet benyttet til å spionere på minst 14 statsledere, samt en rekke politikere, journalister og menneskerettsforkjempere verden over.
Nylige artikler
Sjuande generasjon i redaktørstolen
Når mainstream media fremmer konspirasjonsteorier
17 kjappe
De som nekter å la bøllene vinne
NRK vil kutte i researchtilbud
Mest leste artikler
NRK-veteraner skildrer korrespondentlivets skyggesider: – I leiligheten var det mikrofoner i veggene
Da leserne ikke skjønte hvor flink han var, måtte Kjetil Østli tenke nytt
TV 2 endret aldersgrense på Forræder-episode
Når mainstream media fremmer konspirasjonsteorier
Selv om Hans Rustad blir kastet ut, er det ikke han som står igjen som den største taperen