Marina Ovsjannikova, som ble verdenskjent etter å ha protestert mot Russlands invasjon av Ukraina på direktesendt TV, er på nytt pågrepet i Moskva.
Foto: AP / NTB
Marina Ovsjannikova
Russisk redaktør pågrepet på nytt
Den tidligere redaktøren i statlig russisk TV, Marina Ovsjannikova, er på nytt pågrepet, opplyser advokaten hennes.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Marina Ovsjannikova ble i forrige måned funnet skyldig i ærekrenkelse av den russiske hæren ved å kritisere landets krigføring i Ukraina.
Hun ble verdenskjent da hun i mars avbrøt en nyhetssending på TV med en plakat med teksten «Nei til krig. Stopp krigen. De lyver for dere». Etter protesten reiste hun til utlandet og jobbet i tre måneder for tyske Die Welt.
I juli returnerte hun til Moskva for å avgjøre en tvist om foreldrerettighetene til de to barna sine.
Kort tid etter holdt hun en ny protest nær Kreml, der hun poserte med en plakat med teksten «Putin er en drapsmann».
Ifølge Ovsjannikova advokat Dmitrij Zakhvatov er tobarnsmoren nå pågrepet, men håper å slippe varetekt.
Nylige artikler
Gikk 37 skiturer da han mistet jobben
«Rettssikkerhet for alle!» klager Morgenbladet til PFU
Hvis KI skriver artikkelen, hva skal journalisten bruke tiden på?
Varsler comeback for Tut og mediekjør
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Mest leste artikler
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
«Rettssikkerhet for alle!» klager Morgenbladet til PFU
– Min hovederfaring med PFU hittil er å bli felt der