Marina Ovsjannikova, som ble verdenskjent etter å ha protestert mot Russlands invasjon av Ukraina på direktesendt TV, er på nytt pågrepet i Moskva.
Foto: AP / NTB
Marina Ovsjannikova
Russisk redaktør pågrepet på nytt
Den tidligere redaktøren i statlig russisk TV, Marina Ovsjannikova, er på nytt pågrepet, opplyser advokaten hennes.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Marina Ovsjannikova ble i forrige måned funnet skyldig i ærekrenkelse av den russiske hæren ved å kritisere landets krigføring i Ukraina.
Hun ble verdenskjent da hun i mars avbrøt en nyhetssending på TV med en plakat med teksten «Nei til krig. Stopp krigen. De lyver for dere». Etter protesten reiste hun til utlandet og jobbet i tre måneder for tyske Die Welt.
I juli returnerte hun til Moskva for å avgjøre en tvist om foreldrerettighetene til de to barna sine.
Kort tid etter holdt hun en ny protest nær Kreml, der hun poserte med en plakat med teksten «Putin er en drapsmann».
Ifølge Ovsjannikova advokat Dmitrij Zakhvatov er tobarnsmoren nå pågrepet, men håper å slippe varetekt.
Nylige artikler
Vil ha Scheie på Brasil-kampen – dette svarer NRK
KI-krangel i NRK Finnmark: – Ganske forbanna
Har dømt Dagbladet i årevis: – Nå har jeg faktisk troa
Varsler lavere pressestøtte for nisjeaviser: – Helt hull i hodet
TV 2s utsendte i Venezuela: – Det som har rysta mest, er å se ødeleggelsene
Mest leste artikler
Vil ha Scheie på Brasil-kampen – dette svarer NRK
Har dømt Dagbladet i årevis: – Nå har jeg faktisk troa
Politiet om alternative medium: – Er du journalist eller aktivist?
Den rungende stillheten i NJ
Kommer Polaris i spill, er det ikke gitt at Schibsted tar over