Wall Street Journal-reporter Evan Gershkovich i Moscow City Court i Russland.
Foto: Dmitry Serebryakov / AP
Kreml åpen for samtaler om å utveksle fengslet journalist
Gershkovich ble pågrepet i mars og anklages for spionasje.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Kreml holder døren på gløtt for samtaler med USA om en mulig fangeutveksling for den fengslede amerikanske journalisten Evan Gershkovich.
Mandag fikk USAs ambassadør besøke Gershkovich i fengselet. Tirsdag ble Kremls talsperson spurt om dette kunne være opptakten til en avtale om å løslate journalisten i bytte mot russiske Vladimir Dunaev, som sitter fengslet i USA.
– Vi har sagt at det har vært en viss kontakt om dette temaet, men vi ønsker ikke å diskutere disse offentlig, svarte talsperson Dmitrij Peskov uten å gå inn på noen nærmere detaljer.
Gershkovich ble pågrepet i mars og anklages for spionasje, noe både han og arbeidsgiveren Wall Street Journal avviser. Amerikanske myndigheter mener anklagene er fabrikkert. Dunaev er siktet for nettkriminalitet.
De to landene har tidligere utvekslet fanger ved flere anledninger, men russerne har sagt at dette ikke er aktuelt før saken mot Gershkovich er avgjort. Det er foreløpig ikke satt noen dato for rettssaken.
Nylige artikler
Åpner om kjendisstatusen: – Tidvis helt forferdelig
17 kjappe
Selvransakelse og lettelse under rettssakens siste dag
NJ-advokat om «medierabatt» i straffesaker: – Hvor skulle grensen gått?
Debatt: Hva har Høiby-saken lært oss?
Mest leste artikler
Åpner om kjendisstatusen: – Tidvis helt forferdelig
Det er en trojansk hest i Aftenposten-redaksjonen
Advokatfirmaer kuttet DN-avtaler: Avviser kobling til kritisk dekning
Vi har mista vår unike og rause venn og kollega
– Litt sånn ungdomsskoleaktig