Martha Antonette Solli følger opp sin egen serie «Gutter mot verden» med dokumentar om høyreekstreme miljøer i Norden.
Foto: NRK
Møter unge nazister i ny NRK-dokumentar
Martha Antonette Solli klar med ny dokumentarserie.
Denne artikkelen er over ett år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I «Sønner av Norden» undersøker journalist Martha Antonette Solli de høyreekstreme miljøene i Norden. Hun møter unge menn som definerer seg som nasjonalister, eller rett og slett nazister, melder NRK i en pressemelding om den kommende serien fra NRK P3.
I den firedelers tv-dokumentaren, som kan ses på som en frittstående oppfølger til Sollis «Gutter mot verden» fra 2021, møter hun nasjonalister og høyreekstreme i Norge, Sverige og Finland og intervjuer fagpersoner fra blant annet PST.
Blant intervjuobjektene i «Gutter mot verden» var også flere unge menn som identifiserte seg med ytterste høyre fløy.
I løpet av episodene skal Solli innom trenings- og ideologiske fellesskap kalt «active clubs», besøke nazi-sommerleir og -konsert i Finland og møte medlemmer av nasjonalistiske metalband, beskriver NRK.
Nylige artikler
Ei uke har avisa vært kontrollert av ungdommer: – Imponert
Antall KI-klager til PFU øker: – Problematisk
17 kjappe
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma
Mange foto-pengekrav til offentlige etater i 2025 – Oslos byrådsleder betalte NTB etter inkassovarsel
Mest leste artikler
Slottet sendte pressemelding om Mette-Marits helse: Avviser sammenheng med Epstein-frist
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Anklaget for onani i studio: – Humor og satire er viktig, svarer kollega
Høiby-saken: Anonymiserte kvinner navngis på TikTok
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma