Paven ut mot clickbait

Roger Aarli-Grøndalen
nyhetsstudio

Pave Leo XIV understreket torsdag medienes ansvar for å beskytte retten til nøyaktig og balansert informasjon, og advarte mot «degraderende praksiser» som manipulasjon og clickbait.

Det skriver Catholic World Report.

I et møte med deltakere på MINDS-konferansen i Roma oppfordret paven til tettere samarbeid mellom journalister og publikum for å fremme etisk ansvar. 

– Informasjon er et fellesgode som vi alle må verne om, sa han.

Leo XIV fremhevet også journalisters rolle i konfliktområder og mintes dem som har mistet livet i tjenesten.

– De er ofre for krig og for ideologier som søker å forhindre at journalister er til stede i det hele tatt, sa paven, og viste til dekningen fra Gaza og Ukraina.

Han advarte videre mot utviklingen innen kunstig intelligens.

– Verden trenger fri, grundig og objektiv informasjon, sa paven, og siterte den politiske filosofen (og New Yorker-skribent) Hannah Arendt: «Det ideelle subjektet for totalitært styre er ikke den overbeviste nazisten eller kommunisten, men de som ikke lenger skiller mellom sant og falskt.»

Powered by Labrador CMS