Kontrollerte NRKs OL-sendinger – fant ingen brudd

Nils Martin Silvola
nyhetsstudio
Ingerid Stenvold, Ole Rolfsrud og Ida Nysæter Rasch var blant NRK-profilene under årets vinter-OL.

Medietilsynet har gjennomført et tilsyn med utvalgte sendinger på NRK under årets vinter-OL, som gikk av stabelen i februar.

Det opplyser tilsynet i et brev sendt NRK, der det konkluderes med at tilsynet avsluttes uten å ha funnet regelbrudd.

«Hovedfokus for dette tilsynet var å kontrollere at kringkastingslovens regler om sponsing, samt kravene til direkteteksting av NRKs sendinger, blir fulgt. Kontrollen avdekket ingen brudd på reglene, og er nå avsluttet», heter det i brevet som Journalisten har fått innsyn i.

På tampen av fjoråret kunne Journalisten fortelle at tilsynet fant regelbrudd i samtlige TV 2-sendinger de kontrollerte fra sommerens Tour de France, hva gjaldt total tillatt lengde på sponsorplakater ved pauser i sendingene. Tilsynet vedtok til slutt en bot på 300.000 kroner.

Powered by Labrador CMS