Schibsted i brev: Ba Datatilsynet dempe kritikken
Reagerte da Datatilsynet uttalte at Schibsted-grep «ikke er gode nyheter for
personvernet».
Line Coll er direktør for Datatilsynet.
Foto: Ilja C. Hendel / Datatilsynet
I slutten av mai i år mottok Datatilsynets direktør, Line Coll, en henvendelse fra Schibsted.
Mediekonsernet, som i vår og sommer har vakt reaksjoner med innføringen av «pay or ok»-løsning for sporing og adferdsbasert markedsføring, hadde merket seg at Datatilsynet i offentlig kommunikasjon hadde «uttrykt en kritisk holdning til de varslede endringene».
Tilsynsdirektør Coll hadde blant annet uttalt at «dette ikke er gode nyheter for personvernet» og stilt spørsmål ved om samtykket vil være frivillig.
Beskjeden fra Schibsted, signert juridisk direktør Simen Breen, var videre:
«Schibsted respekterer Datatilsynets rolle, men mener at en tilsynsmyndighet bør omtale slike spørsmål nøkternt og uten å gi inntrykk av en forhåndskonklusjon før faktum og rettslige vurderinger er gjennomgått og avklart.»
Advarte mot uriktig inntrykk
Offentlige uttalelser fra Datatilsynet har stor vekt overfor brukere, kunder og markedet, påpekte konsernet:
«Schibsted erfarer at uttalelsene allerede forstås som uttrykk for tilsynets endelige vurdering og som gjeldende rett. Det er uheldig når spørsmålet nettopp beror på en konkret vurdering av løsningens utforming og behandlingen av personopplysninger.»
Schibsted skriver også at de oppfatter formuleringen «Schibsted tek betalt for personvern», som Datatilsynet brukte som tittel på en uttalelse på egne nettsider, som misvisende.
«Den kan etterlate et inntrykk av at brukere som samtykker til persontilpasset annonsering ikke gis personvern. Det er ikke riktig. Personvernregelverkets krav gjelder fullt ut også for disse brukerne, og Schibsted vil fortsatt behandle personopplysninger for disse brukerne innenfor regelverkets rammer.»
– En del av vår rolle etter loven
Mot slutten av henvendelsen takker Schibsted for at Datatilsynet har akseptert invitasjon til møte om annonsegrepet, før budskapet oppsummeres:
«Schibsted ber om at Datatilsynet i eventuell videre offentlig kommunikasjon omtaler temaet nøkternt og balansert, og at eventuelle konklusjoner om lovligheten avventes til faktum og rettslige spørsmål er tilstrekkelig belyst.»
Journalisten har spurt Datatilsynet om kommentar til Schibsted-brevet, og om tilsynet eventuelt ser grunn til å ta selvkritikk.
Fungerende kommunikasjonsdirektør Kari Laumann svarer:
– En av Datatilsynets lovpålagte oppgaver er å fremme allmenhetens forståelse for personvern. Det betyr at vi skal delta i den offentlige debatten rundt personvern, og dette er en del av vår rolle etter loven.
52 klager
Datatilsynet, som i disse dager behandler klagesak mot Schibsted-grepet, har ikke trukket noen konklusjoner om lovligheten av løsningen, understreker Laumann.
– Vi har derimot uttrykt bekymring for «pay or ok»-løsningen og stilt spørsmål ved om brukerne kan gi et gyldig samtykke. Dette er en debatt som pågår både i Europa og i Norge, der Datatilsynet er en av flere aktører som deltar i samtalen.
Tilsynet har ikke besvart brevet skriftlig, men har hatt møte med Schibsted i ettertid, forteller Laumann.
Hun opplyser at Datilsynet har mottatt «over 300 tips» og 52 klager på Schibsteds annonsevalgløsning.
Nylige artikler
Når mainstream media fremmer konspirasjonsteorier
17 kjappe
De som nekter å la bøllene vinne
NRK vil kutte i researchtilbud
Meiner TikTok kan vere viktigare enn Dagsrevyen
Mest leste artikler
NRK-veteraner skildrer korrespondentlivets skyggesider: – I leiligheten var det mikrofoner i veggene
Da leserne ikke skjønte hvor flink han var, måtte Kjetil Østli tenke nytt
Selv om Hans Rustad blir kastet ut, er det ikke han som står igjen som den største taperen
Når mainstream media fremmer konspirasjonsteorier
Malene Laura Solheim er ny NRK-korrespondent