DEBATT:
Stopp vold mot journalister!
Årsmøtet i NJ Frilans ser med sterk uro på den økende volden mot journalister generelt, den siste tiden aktualisert med krigen i Israel og på Gaza.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
- Dette er et debattinnlegg. Innlegget uttrykker skribentenes egne synspunkter.
Journalistikk er ikke bare et yrke, det er bæreren av sannhet og informasjon, essensielt for ethvert fritt samfunn. Å angripe journalister er ikke bare et angrep på enkeltpersoner, men et angrep på grunnleggende prinsipper som demokrati og menneskeverd.
Pressen er under FNs beskyttelse. Når journalister blir drept mens de gjør jobben sin, må det derfor anses som en krigsforbrytelse, og må fordømmes og møtes med streng straffeforfølgelse.
Vi som representerer frilansjournalistene kan ikke sitte passive og se på overgrepene som skjer.
Derfor krever vi at regjeringa arbeider for å:
- Styrke håndheving av internasjonale lover og bistå organer som beskytter journalister og fotografer, inkludert strengere konsekvenser for brudd.
- Styrke arbeidet for at angrep på journalister blir grundig undersøkt, og de skyldige blir holdt ansvarlige.
- Øke støtte og beskyttelse for journalister på bakken, slik at de får forsikringer om at de kan utføre sitt arbeid uten frykt for represalier.
Frihet for pressen må forsvares på alle fronter.
Nylige artikler
Eier vil gjøre Ren Mat til reklame
Sjuande generasjon i redaktørstolen
Når mainstream media fremmer konspirasjonsteorier
17 kjappe
De som nekter å la bøllene vinne
Mest leste artikler
TV 2 endret aldersgrense på Forræder-episode
NRK-veteraner skildrer korrespondentlivets skyggesider: – I leiligheten var det mikrofoner i veggene
Da leserne ikke skjønte hvor flink han var, måtte Kjetil Østli tenke nytt
Når mainstream media fremmer konspirasjonsteorier
NRK vil kutte i researchtilbud