– Mye tyder på at markedskreftene nå slår tilbake i form av redusert etterspørsel, sier medie- og forhandlingsdirektør i Dentsu, Harald Eide-Fredriksen.
Illustrasjonsfoto: Marte Vike Arnesen
Mediebarometeret
TV og digitale medier taper andeler i reklamemarkedet
Radio- og kinoreklame, samt utendørs annonsering, stjeler fra TV-kanalenes store andel i reklamemarkedet.
Den totale omsetningen i reklamemarkedet sank i første kvartal med 2,9 prosent sammenlignet med samme periode i fjor. Det er en nedgang på 68 millioner kroner for reklamebransjen under ett, ifølge Mediebarometeret fra Mediebyråforeningen.
Digitale medier utgjør drøyt 41 prosent av markedet, og omsatte i første kvartal for 38 millioner kroner mindre enn i fjor.
TV er nest størst, med markedsandel på 35 prosent, etter en nedgang i omsetningen på 80 millioner kroner.
Blant mediegruppene som nå får en større del av kaka, er utendørs/plakat. Den omsatte for 27 prosent mer i årets første kvartal og øker sin markedsandel fra 5,5 til 7,2 prosent.
Også radio/podkast øker, med 22 prosent, og er fjerde største gruppe med en andel på 5,2 prosent av reklameomsetningen. Lyd passerer dermed direktemeldinger, som har en nedgang på over 12 prosent.
Medie- og forhandlingsdirektør i Dentsu, Harald Eide-Fredriksen, uttaler i en pressemelding at det ikke er tvil om at «dekningsmediene» radio og utendørs tar budsjetter fra TV etter at TV to år på rad har skrudd opp prisene kraftig.
– Mye tyder på at markedskreftene nå slår tilbake i form av redusert etterspørsel. Man kan spørre seg om TV-selskapene har overvurdert sin egen fortreffelighet, og kanskje har de satt opp prisene sine litt vel mye? Nå har de i hvert fall ledig plass – for første gang på lenge.
Nylige artikler
Skuffende god oppførsel fra avisene som stjal Tore Strømøy fra Tyholttårnet
Upubliserte KK-artikler lå åpent tilgjengelig
Debatten-seertall: Slått av Solvang
KI-avsløringene i Adressa: – Det har vært en vekker
Flest betaler for KI i Norge – men skepsisen til KI-journalistikk er stor
Mest leste artikler
Siktet finansmann forteller: Slik fikk han tilgang til upubliserte DN-artikler
Debatten-seertall: Slått av Solvang
TU-klubben sendte bekymringsmelding om arbeidsmiljø og ledelseskultur
Tore Strømøy-podkast felt i PFU
– Ser ut som sikkerhetsglipp hos Dagens Næringsliv