Pressefrihet i Tyrkia
Tyrkisk journalist fengslet for femte gang
Den tyrkiske gravejournalisten Baris Pehlivan er fengslet for femte gang på tre år.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Baris Pehlivan ble tidligere i august beordret i en SMS fra justisdepartementet til å vende tilbake til fengselet tirsdag.
Han ble dermed innesperret på ny i Silivri i utkanten av Istanbul der mange regjeringskritikere sitter.
Tyrkia er blant landene i verden som oftest sender journalister i fengsel, men Pehlivans sak har vakt spesielt sterke reaksjoner.
Hans siste bok «SS» anklager tidligere innenriksminister Suleyman Soylu for å ha forbindelser til organisert kriminalitet. Denne gangen ble han kalt inn for å sone åtte måneder av en dom fra 2020 for brudd på landets etterretningslover.
Pehlivan var tidligere sjefredaktør i Oda TV og har jobbet for avisa Cumhuriyet. Han kan komme til å bli innvilget prøveløslatelse, ifølge advokaten hans.
Pehlivan er den 13. journalisten som fengsles i Tyrkia hittil i år, ifølge Reportere uten grenser (RSF). Landet ligger på 165. plass blant de 180 landene på RSFs pressefrihetsindeks.
19 internasjonale menneskerettsorganisasjoner som jobber for presse- og ytringsfrihet, har tidligere fordømt det de mener er trakassering av Pehlivan.
Nylige artikler
Et redaksjonelt regnskap: Året hvor ting ikke ble verre
Mer Trump enn norske partiledere i Aftenposten
Er mediene virkelig for ukritiske til Trump?
VG-journalisten var på ferie med mannen sin i Colombia. Rykket til den venezuelanske grensen
TV 2: Dette gikk galt da Haaland-straffe ble erstattet med reklame
Mest leste artikler
NRKs nedlagte musikkprogrammer – så mange lyttet på dem
Noen mystiske brev i barndomshjemmet ble starten på Oddrun Midtbøs nye bokprosjekt
– ALFA står på trygg juridisk grunn
VG-journalisten var på ferie med mannen sin i Colombia. Rykket til den venezuelanske grensen
Pendlet fire timer hver dag for å lære seg journalistyrket