Journalister på jobb utenfor presidentpalasset under valget tidligere i år.
Arkivfoto: Ali Unal / AP / NTB
Pressefrihet i Tyrkia
Tyske journalister advares mot reiser til Tyrkia
Tyrkia er ikke et trygt land for journalister å reise til verken i jobb eller på privaten, advarer Den tyske journalistforeningen (DJV).
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Advarselen kommer etter at den tyske politikeren Gökay Akbulut nylig ble arrestert i landet for meldinger hun la ut i sosiale medier i 2019.
– Arrestasjonen viser igjen at president Erdogans autokrati ser på sine kritikere som fiender av staten og straffeforfølger dem når de får muligheten, sier landsstyrets leder Frank Überall i en uttalelse.
Advarselen rettes mot alle som i journalistiske artikler eller i sosiale medier har skrevet noe kritisk om Tyrkia, presidenten eller det sittende regimet.
Venstrepolitikeren Akbulut sitter i den tyske nasjonalforsamlingen. Hun er tyrkiskfødt av kurdisk herkomst, men tysk statsborger. Hun fortalte søndag at hun tidligere i august ble stanset da en tyrkisk statsadvokat hadde utstedt arrestordre på henne for å ha spredd «terrorpropaganda».
Akbulut ble først sluppet da hun klarte å komme i kontakt med det tyske utenriksdepartementet og den tyske ambassaden. Tyrkia har så langt ikke kommentert saken.
– Hvis parlamentarisk immunitet ikke gir beskyttelse mot arrestasjon, er faren større for journalister, sier fagforeningslederen i uttalelsen fra DJV.
Nylige artikler
Ei uke har avisa vært kontrollert av ungdommer: – Imponert
Antall KI-klager til PFU øker: – Problematisk
17 kjappe
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma
Mange foto-pengekrav til offentlige etater i 2025 – Oslos byrådsleder betalte NTB etter inkassovarsel
Mest leste artikler
Slottet sendte pressemelding om Mette-Marits helse: Avviser sammenheng med Epstein-frist
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Anklaget for onani i studio: – Humor og satire er viktig, svarer kollega
Høiby-saken: Anonymiserte kvinner navngis på TikTok
Enkelte aviser har så høy vekst at man kan lure på om det mangler et komma