Omlegging i NRK

NRK deler opp utenriks­redaksjonen: 30 ansatte må søke seg til nye avdelinger

Fra påske oppløser NRK utenriksredaksjonen og fordeler ansvaret på flere avdelingen. Ingen av de rundt 30 ansatte vet om de får tilhøre nye utenrikssatsinger, eller om de må jobbe med annet enn utenriksstoff.

Publisert Sist oppdatert
Lesetid: 6 min

Se rettelse og presisering nederst i saken.

– Vi mener det er ugunstig å dele opp miljøet. På sikt frykter vi at kvaliteten på utenriksdekningen blir skadelidende, ettersom spisskompetansen som ligger i dagens redaksjon, kan forsvinne, sier Hans Christian Eide, klubbleder for Norsk Journalistlag i NRK Nyheter.

Denne vår deler NRK Nyhetsdivisjonen i tre nye områder.

Utenriksredaksjonen med elleve korrespondenter og 19 andre ansatte oppløses i dagens form. Radioprogrammet Urix på lørdag og Urix på TV flyttes til nye redaksjoner.

Jobbe på tvers

– Verden brenner, og det påvirker oss i stor grad. Utenriksdekningen er essensiell for NRK, som har et særegent ansvar fordi vi er finansiert over skatteseddelen. Der andre må kutte, bør og skal vi i NRK prioritere annerledes, sier Eide.

Ledelsen har en annen tilnærming enn de ansatte. Utenriksredaktør Sigurd Falkenberg Mikkelsen lover mer og bedre utenriksjournalistikk.

– Vi ønsker å bli flinkere til å jobbe på tvers, jobbe mer i team, treffe mer folk ute og lage bedre journalistikk som når flere, og vi mener dagens organisering står i veien for dette, sier utenriksredaktør Mikkelsen.

Se hele hans forklaring lenger ned i saken.

Dette er endringene

I tillegg til å lage radio- og tv-programmene Urix, dekker utenriksredaksjonen en bred turnus for å sørge for utenriksdekning på nett, radio og tv.

Nå ønsker NRKs ledelse å skille produksjon fra publisering. 

Publisering anses som et eget fag, som bør skilles fra miljøet som lager nyhetene. Når noe skjer her eller der, skal den som publiserer kunne hente stoff fra en rekke avdelinger.

NRK Nyhetsdivisjonen deles i Nyhetsinnhold, Breaking og publisering, samt Debatt og forklaring.

– Alle ansatte i Nyhetsdivisjonen må ønske seg jobbene sine i den nye organisasjonen. Kabalen skal legges helt på nytt, sier klubbleder Eide.

Fra påske skal NRKs utenriksredaksjon opphøre i dagens form.

Ny vaktturnus

Pr. i dag kan et titall håpe på å få plass i en ny vaktturnus i redaksjonen Verden. Antallet er langt færre enn de som går i turnus i dag. Av åtte uker er 2,5 uker satt til reportasje, resten er vakter.

– Utenriksreporterne har ingen garantier om at de skal få fortsette å jobbe med utenriksstoff etter påske, sier Eide.

Aktive korrespondenter legges i egen gruppe i Verden-redaksjonen. De elleve som er ute slipper å søke på sitt pågående utenriksoppdrag, men har måttet oppgi hvor de ønsker å komme hjem til, ettersom NRK utenriksredaksjonen er historie.

I Verden kommer også en egen avdeling som kalles Framtid, og her skal seks personer jobbe med klima og teknologi, med et bredt og globalt perspektiv. Dette kaller ledelsen også utenriks.

Fortsatt Urix

NRK Urix på tv skal fortsatt lages, men skal få helt ny innpakning og flyttes til Debatt og forklaring. Det er opp til ledelsen, om programskaperne skal komme fra dagens utenriksavdeling eller helt nye søkere fra andre deler av Nyhetsdivisjonen.

Debatt og forklaring skal også lage en utenrikspodkast, og her trengs to personer. Radioprogrammet Urix på lørdag skal bestå, men skal tilhøre redaksjonen Nyhetsmorgen. Innholdet skal leveres fra Verden-reporterne, sier ledelsen.

Klubbleder Eide har de siste ukene jobbet hardt for å sikre de ansatte i utenriksredaksjonen. Men bortsett fra at ingen risikerer å miste jobben i NRK, kan ledelsen fra påske plassere de ansatte hvor ledelsen mener de passer best.

Ledelsen sier de vil legge vekt på erfaring, men de konkurrerer med stillingene med alle som søker, forklarer Eide.

– Hvis folk blir presset ut, så er det ikke heldig. Vi jobber nå for å forsøke å klargjøre bildet. Men det var ikke bra at folk måtte søke seg til nye områder, før det ble klart hvordan de nye redaksjonene og turnusene skal se ut.

Frykter fagmiljøet blir borte

Journalisten har snakket med flere erfarne utenriksreportere og korrespondenter i NRKs utenriksredaksjonen. Felles for alle er at de er negative til at NRK oppløser hva de oppfatter å være en særegen, svært kompetent og erfaren redaksjon.

Ingen av dem ønsker å fronte kritikken med navn og bilde.

– Det er opplagt frykt for pulverisering av utenriks som faggruppe, når for eksempel podkast og Urix TV løftes ut av redaksjonen og inn i et annet produksjonsmiljø, sier en av dem.

Utenriksreportere forklarer at miljøet er unikt, og at mange har flere tiår med kompetanse.

De beskriver morgenmøter, hvor verdensbegivenheter diskuteres heftig i et stort og inkluderende miljø. Andre peker på hvordan korrespondentene får bistand fra en erfaren desk med å utforme spørsmål og problemstillinger.

Gjennom lydmuren

Utenriksredaktør Sigurd Falkenberg Mikkelsen forsvarer endringene.

– Vi ønsker å nå gjennom lydmuren i støyen i alt fra sosiale medier til alskens plattformer som er der ute. Vi må bli bedre i stand til å møte en ny medievirkelighet. Det er drivkraften.

Sigurd Falkenberg Mikkelsen

NRK skiller produksjon fra publisering for å klare å treffe ulike målgrupper, forklarer han.

– Min erfaring er at publisering har blitt et fag. Det er vanskelig å nå ut med journalistikken i et valgbart medieunivers.

– Hvordan styrker man utenriksdekningen ved å legge ned utenriksredaksjonen?

– Vi legger ikke ned utenriksredaksjonen. Vi legger den i Verden. Du kan kalle det en oppsplitting. I sum skal minst like mange som før jobbe med utenriksstoff, men på en annen måte, med mer samarbeid på tvers.

Han bekrefter at dagens utenriksansatte ikke er sikret utenriksjobb i den nye organiseringen.

– Alle har fortsatt en jobb i NRK Nyheter. Vi innplasserer i disse dager de ansatte på bakgrunn av kompetanse. Vi skal ha rundt ti personer i den nye reportergruppa som skal gå i turnus. I Framtid, som skal dekke teknologi og klima, skal seks personer. Dette er også utenriks. I tillegg kommer reportasjeledere.

– Hvis minst like mange som før skal jobbe med utenriks, hvorfor har dere ikke da gitt beskjed til alle det gjelder at de er sikret plass med utenriksstoff?

– Motivasjonen med ny organisering er å finne nye måter å jobbe sammen på. Vi ser på innplassering av medarbeidere med forskjellig kompetanse i alle funksjoner i den nye organisasjonen.

Kjent med bekymringene

Han svarer følgende til skeptikerne:

– Vi har hatt god dialog med klubben, og er godt kjent med bekymringene. Jobben vår er å ta vare på fagmiljøet i utenriks, og det gjør vi ved å dele utenrikskompetansen på tvers i NRK.

Mikkelsen ledet selv utenriksredaksjonen i flere år, inntil han i fjor høst fikk en ny spesialstilling. Dermed er han selv et uttrykk for den nye organiseringen. Redaktøren har ingen redaksjon under seg, ingen ansatte i linjen, fungerer som kommentator, men har ansvar i kraft av tittelen faglig ansvarlig for utenriksdekningen.

– Hvordan skal du fylle dette ansvaret selv, uten linje eller ansatte?

– Vi har etablert en linjeoverskridende struktur. Oppdraget mitt er å sørge for at vi har et faglig fellesskap, høy faglig standard og klarer å ta raske etiske og journalistiske beslutninger. Så vil også jeg jobbe i tett samarbeid med de ulike gruppene.

For kort tid siden lyste NRK internt ut en ny stilling som utenrikskommentator, denne skal tilhøre det øvrige kommentatormiljøet i NRK.

«Utenrikskommentatoren vil samarbeide tett med Verden-redaksjonen i Nyhetsinnhold og spille en viktig rolle i det tverrfaglige utenriksmiljøet som bygges opp på tvers av de tre avdelingene i NDIV», heter det i utlysningen, som hadde søknadsfrist innen februar.

– Ansatte frykter pulverisering av utenriks som faggruppe. Tenker dere dette skal bli et tett miljø? Det er vel nettopp færre som skal sitte sammen og snakke utenriksstoff sammen?

– Jeg har stor forståelse for usikkerhet hos ansatte, fordi vi skal inn i noe nytt. Vi sprer utenriksoppdraget på de tre nye linjene. Det skal bidra til enda bedre diskusjoner om journalistikken. Jeg er overbevist om at vi skal klare å opprettholde et faglig fellesskap, selv om vi også rendyrker noen plattformer, sier utenriksredaktør Mikkelsen.

Jobbe annerledes

I en epost til Journalisten etter publisering presiserer Mikkelsen at utenriks­avdelingen ikke skal legges ned, men at de med dette endrer måten NRK skal jobbe med utenriks­journalistikk.

«Vi samler den journalistiske innholdsproduksjonen i en Verden-redaksjon med en faggruppe utenriks, faggruppe framtid og korrespondentene samt en reportasjeleder med totalt 28 medarbeidere. I tillegg vil det være journalister som jobber i Breaking-linjen som vil rotere inn i Verden-redaksjonen.»

Han skriver videre:

«Den store endringen vi gjør er å flytte ansvaret for spesialprogrammene Urix til andre linjer. Podkast og Urix TV til Debatt og forklaring for å kunne jobbe mer spisset inn mot valgbare formater mens det direktesendte Urix som går på lørdager i NRK Radio vil ligge sammen med resten av sendeoperasjonen i Breaking og publisering.»

Mikkelsen avslutter:

«Vi skal også involvere bredere alle miljøer som jobber med utenriksjournalistikk på tvers i NRK Nyheter. Som helgens hendelser viser: Utenriks berører alle deler av den journalistiske operasjonen vår, og vi ønsker å utvide og spre kompetanse hele Nyhetsdivisjonen.»

Til opplysning: Journalisten eies og utgis av Norsk Journalistlag.

Rettelse: I en tidligere versjon sto det at endringen er en del av «Fremtidens nyhetsoppdrag», det er ikke riktig. 

Powered by Labrador CMS