36 prosent av befolkningen betaler for nettaviser eller har tilgang til et betalt abonnement via en annen i husholdningen, ifølge Norsk mediebarometer.
Foto: Ali Zare / NTB
Flere voksne betaler for nettaviser
– Nordmenn synes å ha blitt mer villige til å betale for nyheter.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
36 prosent av befolkningen betaler for nettaviser eller har tilgang til et betalt abonnement via en annen i husholdningen, ifølge Norsk mediebarometer.
Andelen økte fra 29 til 36 prosent i 2021, ifølge Statistisk sentralbyrå (SSB).
– Nordmenn synes å ha blitt mer villige til å betale for nyheter fra kilder som de synes er pålitelige. I internasjonal sammenheng er dette høye tall, sier Emma Schiro, som er ansvarlig for undersøkelsen.
Tallene viser at folk med høyere utdanning og de som jobber som ledere og i administrative yrker, skiller seg ut som de gruppene hvor det er størst andel som abonnerer på nettaviser, eller har tilgang til husholdningens fellesabonnement.
28 prosent av de med videregående skole som høyeste fullførte utdanningsnivå, abonnerer på nettaviser. Det samme gjelder for 47 prosent av de som har fullført en lengre utdanning på universitets- eller høyskolenivå.
Nylige artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Nord og ned – og en skikkelig opptur
Hvordan dekke fotball-VM i et uforutsigbart USA
Hvis det er offentlig, hvorfor holder du det skjult for meg?
Kommune holdt møte utenfor offentlighet: Skulle vært åpent, sier Sivilombudet
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter