Sønn kjemper i krigen, far skriver om den
Aftenpostens frilansmedarbeider Peter Beck er bosatt i Israel. Derfra rapporterer han om krigen for avisen, mens hans sønn Michael deltar som israelsk soldat.
– Helt uproblematisk. Hvis Peter Becks situasjon skulle gjøre ham inhabil, ville konsekvensen i praksis være at ingen som er bosatt i Israel eller Libanon skulle kunne rapportere om krigen, kommenterer Aftenpostens redaktør Harald Stanghelle.
Peter Beck har i en årrekke vært Aftenposten medarbeider i Midtøsten. Han er nå pensjonert, men frilanser fortsatt noe for avisen. Det siste året har han levert 15 artikler derfra, så vel nyhetsreportasjer som kommentarer.
Tre saker fra krigen
Den siste måneden har han hatt tre saker på trykk på avisens utenrikssider. Den første sto på trykk 15. juli, en artikkel om ekteparet Becks engstelse for sønnen som er i det israelske forsvar. Denne artikkelen er utstyrt med en liten faktaramme som forteller at «Peter Beck er tidligere medarbeider i Aftenpostens redaksjon. Han er nå pensjonert, og har bosatt seg i Israel sammen med familien».
Den samme opplysningen ledsager også et større intervju han har i tirsdagens (08.08) Aftenposten med en annen israelsk familie og deres sønn som deltar aktivt i krigen i Libanon. Mens en sak i mandagens avis (om fire mødre som var mot den forrige Libanon-krigen, men som støtter den pågående) mangler denne opplysningen.
– To av disse sakene er så nært opptil Peters egen situasjon at vi følte det riktig å gjøre leserne oppmerksom på Becks situasjon. Den tredje saken, om de fire mødrene, er en mer allmenn nyhetssak som ikke har trengt den samme faktarammen. Jeg kan ikke se at dette skal kunne være problematisk, sier Stanghelle.
Ryddig og greit
Heller ikke Presseforbundets Per Edgar Kokkvold ser noe betenkelig i Peter Becks rapportering fra krigen i Israel.
– At han er jøde bosatt i Israel kan ikke hindre ham fra å skrive. Jeg opplever det også som fint at han forteller om sin sønn, for da kan leserne forholde seg til hans opplysninger. At Aftenposten samtidig bringer faktaopplysning om journalisten situasjon er veldig ryddig av avisen. Jeg er ikke bekymret for denne type åpne bindinger, det er de hemmelige båndene som er farlige, sier Kokkvold.