Alle vil bruke forkjøpsrett i HA

Styret i Halden Arbeiderblad gir seg ikke i aksjestriden. Alle øvrige aksjonærer vil benytte forkjøpsretten til aksjene A-pressen har opsjon på.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

Det opplyser leder av styret i Halden Arbeiderblad, Ulf Lettenstrøm, til Journalisten. Klokken 13.30 i dag møtes styret, men det blir ikke noe av den planlagte omfordelingen av de 172 aksjene A-pressen har inngått opsjonsavtaler om siden i sommer.

Flertallet i styret la opp til å bruke vedtektenes bestemmelse om at øvrige aksjonærer har forkjøpsrett til aksjer som er til salgs. Namsretten i Halden slo imidlertid fast tirsdag, gjennom en midlertidig førføyning, at styret ikke har anledning til å omfordele aksjer som inngår i lovlige opsjonsavtaler.

Krever forhandlinger

- Vi må forholde oss til namsrettens avgjørelse, selv om vi synes det er rart at vi ikke fikk legge fram vår sak for retten. Men jeg har forstått at det fungerer slik i spørsmål om midlertidige forføyninger. Derfor tas saken ut av sakslista på styremøtet. Det blir kun en orientering om namsrettens kjennelse, sier Ulf Lettenstrøm til Journalisten.

Han opplyser at HA-styret, i tråd med loven, vil be om muntlige forhandlinger om namsrettens avgjørelse. Det vil imidlertid ikke skje før like over nyttår. En endelig kjennelse fra retten kan eventuelt ankes til lagmannsretten.

Står på sitt

- Vi står på vårt, og mener at opsjonene utløser forkjøpsrett for de andre aksjonærene. Samtlige av dem har meldt at de ønsker å benytte sin forkjøpsrett, og det tolker jeg som at de fortsatt er opptatt av lokal styring av HA, framholder Lettenstrøm.

Også A-pressen har varslet at de vil benytte sin forkjøpsrett hvis styret skulle nå fram med sitt syn.

Styret vil i dag beramme den ekstraordinære generalforsamlingen A-pressen har krevd, med formål å skifte ut det sittende styret.

- Føler du at tiden er i ferd med å renne ut for deg som styreleder?

- Jeg håper at vi skal komme overens med A-pressen, slik at dagens styre kan fortsette. Personlig ønsker jeg å bli sittende som styreleder. Men vi avventer nå råd fra vår advokat, sier Ulf Lettenstrøm.

Ikke utløst

Namsretten anser ikke at forkjøpsrett er utløst og at HA-styrets tolkning av vedtektene her er feil. A-pressens mål er å kaste dagens HA-styre, og derfor har konsernet krevd en ekstraordinær generalforsamling som må avholdes innen 2. januar. Mer langsiktig ønsker A-pressen å endre vedtektenes bestemmelse om forkjøpsrett, for deretter å kjøpe de aksjene konsernet har opsjon på.

«Dette er i så fall tillatt, og rokker ikke ved at det er inngått reelle og lovlige opsjonsavtaler», heter det i premissene for namsrettens kjennelse. Retten slår fast at et vedtak om å utøve forkjøpsrett nå vil medføre at aksjonærene som har inngått opsjonsavtaler uberettiget blir fratatt sine aksjer. Samtidig vil A-pressen uberettiget bli fratatt sine rettigheter etter opsjonsavtalene, mener retten.

Uenige med retten

HA-styrets advokat, Tomm Berger, sier at styret er uenige i kjennelsen og premissene for den.

- Det er klart at A-pressen her har timet det slik at det skulle bli umulig for tingretten å innkalle til muntlige forhandlinger, rett og slett fordi begjæringen om forføyning kom 9. desember - to dager før styremøtet i avisa, uttaler Berger til HA.

Powered by Labrador CMS