NRK trekker et radioinnslag der Israel får hard kritikk. Her er kringkastingssjef Thor Gjermund Eriksen.
Foto: Heiko Junge / NTB
NRK trekker radioinnslag etter tirade mot Israel
– Det er over streken.
NRK beklager og trekker et innslag etter at programleder Shaun Henrik Matheson langet ut mot Israel i programmet sitt tirsdag.
«Kan det virkelig komme gode nyheter fra dette landet? Nja, på en måte. På en måte som du har hørt, og dersom vi kun skal tenke på oss selv, og glemme alt av overgrep og drap israelerne utfører på det palestinske folk.», sa Matheson på radioprogrammet sitt, «Shaun på P13», tirsdag formiddag, ifølge Medier24.
Under et innslag der han tok for seg nyheten om at det er svært lite smitte blant de vaksinerte i Israel, langet han ut mot landet.
«Det er nesten så jeg skulle ønske at vaksinen ikke virka... Det går ikke an å si, beklager, jeg skjønner det, pokker også.», sa han.
Underholdningsredaktør Charlo Halvorsen beklager innslaget.
– Det er over streken. Dette må vi bare beklage, og jeg skjønner godt at folk er sinte, sier han.
Halvorsen sier også at episoden ikke får konsekvenser for Matheson, men at denne biten av programmet vil bli avpublisert.
– Vi synes det var over streken og et sleivspark i et direktesendt program. Vi skjønner at folk blir provosert og at det er uheldig, så vi tar det bort, sier han.
Nylige artikler
Dagbladets papirutgave under 10.000 for første gang
Makta sitter bak mobilmuren
Pressen kan gjøre mer for å bremse konspirasjonstenkning
Medier bidrar selv i system som kan ramme journalister: – Burde ringe alarmbjeller
Sol-nedgang: Halverte tall
Mest leste artikler
NRK etter KI-funn: – Kan ikke utelukkes
Åpent brev om utmelding av Norsk Redaktørforening
Drastisk fall for Dagbladet – mistet 25 prosent av leserne
Medier bidrar selv i system som kan ramme journalister: – Burde ringe alarmbjeller
Pressen kan gjøre mer for å bremse konspirasjonstenkning