Redaktør Dmitrij Muratov, her på flyet til Oslo. Fredag mottar han Nobels fredspris.
Foto: Aleksandr Zemlianitsjenko / AP / NTB
Fredsprisvinneren reagerte på NRK-spørsmål
Tolket spørsmål som antydning om Kreml-støtte.
I en bred intervju-artikkel med fredsprisvinnerne Dmitrij Muratov og Maria Ressa publisert hos NRK.no torsdag, kommer det fram at Muratov reagerer sterkt på ett av NRK-journalistens spørsmål.
I artikkelen beskrives russiske myndigheters praksis med å stemple medier som utenlandske agenter, noe som innebærer mange praktiske hindre for de det rammer.
Avisa som Muratov er sjefredaktør for, Novaja Gazeta, er ett av få uavhengige medier som har fått lov til å fortsette sin kritiske dekning av det russiske samfunnet, skriver NRK.
Og det er på spørsmål om hvordan avisa og han selv har unngått utenlandsk agent-stempelet, at Muratov reagerer sterkt:
– Spørsmålet ditt antyder at Novaja Gazeta er et spesielt Kreml-prosjekt. At den er et spesielt utstillingsvindu for Russlands frie ord. Og derfor er jeg i live. Lev med din overbevisning! Jeg vil ikke forstyrre den! sa nobelprisvinneren hissig, ifølge NRK.
I artikkelen konkluderes det med at han virker lei av å måtte forsvare seg mot slike anklager.
Muratov har med et kort opphold ledet Novaja Gazeta siden 1995. Seks personer tilknyttet avisa har blitt drept siden oppstarten i 1993.
I 2006 ble den profilerte journalisten Anna Politkovskaja, som jobbet i avisa, skutt og drept.
Muratov mottar Nobels fredspris i Oslo rådhus fredag 10. desember, sammen med filippinske Maria Ressa.
Nylige artikler
Polaris-sjefen irritert over pessimismen i mediebransjen
Redaktøren gikk av – så tok han et heftig oppgjør med TU-styret
17 kjappe
– Dette er sjokkerende. Jeg blir dritforbanna
Når hevn blir et eget journalistisk stoffområde
Mest leste artikler
Fekk tilsnakk av korrespondenten: – På verst tenkeleg tidspunkt
NRK-profilen er «fornøyd mann» hos hårklinikk – nå er NRK-navnet fjernet
NRK: «Tung og legitim grunn» til oppsigelse av ansatt
NRKs Fredrik Tombra forlenger oppholdet i Ukraina
– Dette er sjokkerende. Jeg blir dritforbanna