Adnan Syed fotografert i forbindelse med at han ble sluppet ut av fengselet høsten 2022.
Foto: Jonathan Ernst / Retuers / NTB
Podkasten «Serial»
Dommen i «Serial-saken» gyldig på ny
En ankedomstol i Maryland har satt til side opphevelsen av dommen mot Adnan Syed, kjent fra podkasten «Serial».
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Årsaken er at familien til drapsofferet ikke ble varslet om rettsmøtet om opphevelsen tidsnok og dermed ikke rakk å møte opp fysisk. Selv om dommen mot Adnan Syed nå er gyldig igjen, vil han ikke bli fengslet på nytt.
Ankedomstolen krever at det avholdes et nytt rettsmøte om opphevelse, slik at offerets bror rekker å være med i retten. Dette er et krav ved opphevelse av dommer i delstaten.
Syed hadde siden 2000 sonet en livstidsdom for drap på kjæresten Hae Min Lee i 1999. Han har hele tiden sagt at han er uskyldig, og i oktober i fjor ble dommen opphevet og påtalemyndigheten henla saken.
Syeds sak var tema i podkasten «Serial» fra 2014. Serien påpekte flere svakheter i rettsprosessen og ble en internasjonal braksuksess.
Nylige artikler
VG etter dødsbudskap: – Her burde vi ha ventet
Uflaks med laks – men hell i kjærlighet: Schibsted og den svenske annonsaffären
20 påske-SPESIAL-kjappe
Frilansere trenger mer enn fellesskap
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Mest leste artikler
VG etter dødsbudskap: – Her burde vi ha ventet
Usikker på om Dagbladet skal ha politisk redaktør
Marianne har drevet tre lokalaviser helt alene i 18 år – nå er det slutt
Niklas Kokkinn-Thoresen blir sjefredaktør i Se og Hør
TV 2-kommentatoren etter Høiby-saken: – Har en bismak