Fødselslegen får en million i erstatning
Lege Dick Jan Zwart, som kom i fokus da VG i 1997 omtalte en rekke tilfeller av fødselsskader ved sjukehuset i Lærdal, får en million kroner i erstatning fra staten, melder Bergens Tidende. Zwart har dermed vunnet fram på alle punkt etter at Helsetilsynet tok fra ham autorisasjonen som lege i 1997.
Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Forliket som Zwart og hans advokat, Per Hagelien, har inngått med staten, innebærer at erstatningssaka som skulle gått for Oslo byrett mot slutten av året blir trukket. Hagelin føler de har fått fullt medhold og sier det faktisk er ganske oppsiktsvekkende at Regjeringsadvokaten aksepterte deres krav.
- Det er svært sjelden staten tar på seg ansvaret for personer som lider som følge av at tjenestemenn har opptrådt uaktsomt, sier advokaten til BT.
VG-oppslag
Opptakten til det som skulle bli en av landets mest omtalte sjukehussaker var det VG som sto for. Avisa brakte store oppslag om en rekke tilfeller av fødselsskader ved sjukehuset i Lærdal der Zwart var eneste fødselslege. Statens Helsetilsyn gransket 15 tilfeller av fødselsskader tilbake til 1980-talet, konkluderte med Zwart hadde opptrådd uforsvarlig i ti av dem og tok fra ham lisensen.
Men avgjørelsen var omstridt. Statens legeråd vurderte Zwart-saken to ganger, og mente det ikke fantes grunnlag for en slik reaksjon.
Innrømmet
Dick Jan Zwart gjekk rettens vei for å få autorisasjonen tilbake. Han innrømmet at han hadde gjort feil, men viste til en uholdbar arbeidssituasjon med 24-timers vakter, eneansvar, og ingen mulighet til faglig oppdatering, som årsak. I Oslo byrett tapte han, men ankesaken for Borgarting lagmannsrett endte med full seier. Arbeidsforholdene var skyld i fødselsskadene og Zwart fikk erstatning på 800.000 kroner for å dekke saksomkostningene sine.
- I ettertid av dommen i lagmannsretten har vi kranglet i ett år med Helsetilsynet og ett år med Regjeringsadvokaten. Så klar som dommen var fra Borgarting, burde det å få erstatning vært plankekjøring, seier advokat Hagelien. Erstatningssummen er nå på 950.000 kroner. I tillegg kommer renter, skriver Bergens Tidende.