Sivilombud Hanne Harlem har ettergått Politidirektoratets innsynspraksis.
Foto: Heiko Junge / NTB
Sivilombudet med sterk kritikk av Politidirektoratets innsynspraksis
Droppet å behandle innsynskrav som var mer enn to måneder.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Etter at Sivilombudet på eget initiativ har undersøkt Politidirektoratets saksbehandlingstid i innsynssaker, er det avdekket at direktoratet har hatt en praksis med å la være å behandle innsynskrav som ikke var behandlet innen to måneder, med mindre den som har bedt om innsyn purrer på svar.
Det kommer fram i en pressemelding fra Sivilombudet i dag.
Sivilombudet påpeker at Politidirektoratets praksis ikke hadde ikke hjemmel i offentleglova.
Ombudet ber nå om at direktoratet tar kontakt med avsenderne av disse ubehandlede innsynskravene, og behandler de innsynskravene som fortsatt ønskes behandlet.
Praksisen som er avdekket, ble stanset av direktoratet 1. desember år, skriver Sivilombudet.
«Undersøkelsen viser at Politidirektoratet ikke har oversikt over det totale antallet innkomne innsynskrav og innsynsklager, hvor mange av disse som er ubehandlet, eller hva som er gjennomsnittlig saksbehandlingstid for innsynskravene og innsynsklagene som er behandlet», skriver Sivilombudet.
Politidirektoratet har erkjent av lovverket ikke er fulgt, og iverksetter nå flere tiltak. Sivilombudet skriver at det vil følge med på effekten av disse tiltakene, og ber om svar fra Politidirektoratet innen 15. mars 2022.
Les uttalelsen fra Sivilombudet her.
Nylige artikler
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Både redaktør og kommunikasjonssjef: – Vi har fortsatt redaksjonell frihet
Journalist tiltalt i alvorlig overgrepssak: – Sjokk og sinne
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Mest leste artikler
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Lucia-sjokk i flere redaksjoner