Visjon Norge er i lagmannsretten dømt til å betale 150.000 kroner i erstatning for brudd på privatlivets fred. I tillegg må ansvarlig redaktør Jan Hanvold betale 40.000 kroner.
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
TV Visjon Norge må betale for å ha delt sensitive opplysninger
Dømt til å betale 150.000 kroner i erstatning for å ha krenket privatlivets fred.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
I dommen fra Gulating lagmannsrett er også ansvarlig redaktør Jan Hanvold og programleder Arne Pedersen dømt til å betale henholdsvis 40.000 og 15.000 kroner i oppreisning.
Det var avisen Norge i dag som omtalte saken først.
Saken handler om en ung mann som fikk omfattende skader etter å ha havnet i en motorsykkelulykke i 2016. Ett år senere ble moren intervjuet av TV-kanalen, der det blant annet ble vist tre bilder av sønnen. Ett av bildene var fra da mannen lå i koma på sykehuset.
Mannen anmeldte så TV-kanalen for brudd på privatlivets fred, da han ikke hadde gitt samtykke til at bildene skulle bli vist på TV.
Ifølge Vårt Land står det i domsavgjørelsen, at de saksøkte har forklart at de gikk ut fra at moren hadde tillatelse til å dele sønnens historie og vise bilder. Men lagmannsretten er klar på at TV-kanalen burde sikret seg bevis for samtykke når saken handler om personsensitive opplysninger.
De vektlegger også at vedkommende enkelt kan identifiseres i TV-innslaget.
Nylige artikler
Utroskapsintervjuet: – Vanskelig å få den tannkremen inn i tuben igjen
Aktor ville ha alle fra Dagbladet bortvist fra Høiby-saken
Varden-journalister utestengt fra pub
Demos danske dilemma – og debatten de kunne unngått
Når mistanke blir metode
Mest leste artikler
Nettavisen avpubliserte «Starstruck»-video etter hets mot 19-åring
Aktor ville ha alle fra Dagbladet bortvist fra Høiby-saken
Varden-journalister utestengt fra pub
Forsvarer rettstegnerne i Høiby-saken: – Gjør en viktig jobb!
Avisredaktør ut mot Svarttrost: – Kaller det gjerne munnkurv