– Det er likheter mellom saken til Julian Assange og Carl von Ossietzky, sier styreleder i Norsk PEN, Ann-Magrit Austenå. Her fotografert i Tønsberg.
Arkivfoto: Espen Moe
Julian Assange får pris
Tildeles Ossietzkyprisen av Norsk PEN.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den fengslede Wikileaks-stifteren Julian Assange ble i dag hedret med Ossietzkyprisen av Norsk PEN. En organisasjonen som tidligere har utnevnt ham til æresmedlem.
– Retten til informasjon er en forutsetning for demokratiet. Å drive undersøkende journalistikk er å systematisk avdekke kritikkverdige samfunnsforhold og maktmisbruk, sier sier Ann-Magrit Austenå, styreleder i Norsk PEN.
Hun legger til:
– Det er nettopp dette Julian Assange gjorde ved å publisere avsløringer av alvorlige krigsforbrytelser.
Prisen deles ut på Litteraturhuset i Oslo 15. november.
– Det er likheter mellom saken til Julian Assange og Carl von Ossietzky – som ble fengslet og plassert i en tysk konsentrasjonsleir i 1933 etter at han hadde avslørt hemmelig tysk opprustning. Det vil skape en farlig presedens og bidra til nedkjøling av den offentlige debatten dersom kritisk journalistikk og varsling blir straffet som alvorlig kriminalitet og landsforræderi, sier Austenå i en pressemelding.
Les juryens begrunnelse her.
Nylige artikler
Redaktøren gikk av – så tok han et heftig oppgjør med TU-styret
17 kjappe
– Dette er sjokkerende. Jeg blir dritforbanna
Når hevn blir et eget journalistisk stoffområde
Suvatne evaluerte Debatten på vei til farens begravelse: – Ikke helt kanon
Mest leste artikler
Fekk tilsnakk av korrespondenten: – På verst tenkeleg tidspunkt
Debatten-seertall: Slått av Solvang
NRK-profilen er «fornøyd mann» hos hårklinikk – nå er NRK-navnet fjernet
NRK: «Tung og legitim grunn» til oppsigelse av ansatt
Skuffende god oppførsel fra avisene som stjal Tore Strømøy fra Tyholttårnet