– Det er likheter mellom saken til Julian Assange og Carl von Ossietzky, sier styreleder i Norsk PEN, Ann-Magrit Austenå. Her fotografert i Tønsberg.
Arkivfoto: Espen Moe
Julian Assange får pris
Tildeles Ossietzkyprisen av Norsk PEN.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den fengslede Wikileaks-stifteren Julian Assange ble i dag hedret med Ossietzkyprisen av Norsk PEN. En organisasjonen som tidligere har utnevnt ham til æresmedlem.
– Retten til informasjon er en forutsetning for demokratiet. Å drive undersøkende journalistikk er å systematisk avdekke kritikkverdige samfunnsforhold og maktmisbruk, sier sier Ann-Magrit Austenå, styreleder i Norsk PEN.
Hun legger til:
– Det er nettopp dette Julian Assange gjorde ved å publisere avsløringer av alvorlige krigsforbrytelser.
Prisen deles ut på Litteraturhuset i Oslo 15. november.
– Det er likheter mellom saken til Julian Assange og Carl von Ossietzky – som ble fengslet og plassert i en tysk konsentrasjonsleir i 1933 etter at han hadde avslørt hemmelig tysk opprustning. Det vil skape en farlig presedens og bidra til nedkjøling av den offentlige debatten dersom kritisk journalistikk og varsling blir straffet som alvorlig kriminalitet og landsforræderi, sier Austenå i en pressemelding.
Les juryens begrunnelse her.
Nylige artikler
Når unge henges ut – og hatet følger etter
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
17 kjappe
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter
Teknolog om KI-optimisme: – Er redaktørane litt naive?
Mest leste artikler
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Hva om VGs journalist hadde vunnet millioner sammen med kilder?
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter