TV 2-reporter Kadafi Zaman bidrar i undervisningsopplegg utviklet av Tenk, NJ Oslo og Oslo Redaktørforening.
Foto: Tenk
Skal selge inn journalistikk som yrkesvalg for ungdomsskole-elever
Pressens hus-samarbeid ut til skolene.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Et nytt undervisningsopplegg skal vise hvorfor journalistikk er så viktig i et demokrati – og reklamere for journalistikk som yrkesvalg.
Helt sentral i undervisningsopplegget er TV 2-reporter Kadafi Zaman, melder kreftene bak initiativet, Tenk, NJ Oslo og Oslo Redaktørforening, i en pressemelding.
Tenk er skoleavdelingen til Faktisk.no.
– Dette er et ektefødt barn av Pressens hus og det samarbeidet vi har fått til her. Vi er veldig stolte av undervisningsopplegget og gleder oss til å få vist det fram for elever og lærere, sier Sølve Kuraas Karlsen, leder for Tenk, i meldingen.
Undervisningsopplegget heter «Journalistikk, demokrati og kildekritikk» og er først og fremst beregnet på bruk i ungdomsskolen, men kan også tilpasses videregående skole.
– Målet vårt er å få fram hva en journalist jobber med og hvorfor journalistikk er så viktig i et demokrati, sier Annette Hobson, leder for NJ Oslo, i pressemeldingen.
Samtidig er tanken å selge inn journalistikk som en mulig yrkesvei for elever i ungdomsskolen og videregående skole, sier Silje Hovland, leder i Oslo Redaktørforening, i meldingen.
– Vi trenger flere journalister og vi trenger ikke minst at ungdommer med en flerkulturell bakgrunn velger journalistikk som yrkesvei. Kadafi er en god rollemodell. Han brenner for journalistikken og den viktige rollen mediene har i samfunnet.
Nylige artikler
Meiner vi har nådd toppen for nettaviser
Lokalavisa satset stort da lokalt fotballtalent ble proff i Tyskland
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Nord og ned – og en skikkelig opptur
Hvordan dekke fotball-VM i et uforutsigbart USA
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter