Statsmeteorolog Bente Wahl presenterer klimastatus 2020 på Meteorologisk institutt.
Arkivfoto: Stian Lysberg Solum / NTB
Meteorologer vant pris for klimaformidling
Er blitt lagt merke til av European Meteorological Society.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Meteorologisk institutt er tildelt en europeisk pris for måten TV-meteorologene formidler informasjon om klimaforandringer på.
Siden 2019 har Meteorologisk institutt hatt et eget prosjekt der TV-meteorologene aktivt har deltatt i å forklare og sette klimaforandringene på dagsordenen.
Målet er å integrere forskningsbasert klimamateriale i værpresentasjoner slik at publikum blir informert og engasjert om klimaendringer forårsaket av mennesker.
Måten dette er utført på har blitt lagt merke til av European Meteorological Society (EMS), som nå har gitt de norske TV-meteorologene sin kommunikasjonspris.
De mener nøkkelen til engasjement er å gi en lokal vinkel til det ofte abstrakte og globale fenomenet klimaendringer. Det er viktig å knytte kunnskap om klimaendringer til folks hverdag og deres opplevelse av været, påpeker EMS.
Dette er et godt eksempel på hva man kan få til når forskere, meteorologer, designere og kommunikasjonsrådgivere jobber tett sammen, mener EMS.
Selve prisoverrekkelsen finner sted 3. september.
Nylige artikler
Fem år med Pressens hus – en idé over hundre år gammel som endelig fant sin form
Aukande frykt for KI-konsekvensar blant journalistar
– Det jeg var opptatt av, var å ikke bli skutt
Hva om VGs journalist hadde vunnet millioner sammen med kilder?
Sier opp abonnement i protest: – Kommer til å få seg en smekk
Mest leste artikler
Kaller journalisten uvenn fra studietiden
Nekter å møte på streikerammet hotell
Sier opp abonnement i protest: – Kommer til å få seg en smekk
Hva om VGs journalist hadde vunnet millioner sammen med kilder?
Kritikk mot NRK-rapport: – Feilaktig