Klimapress: Dette er årets 10 beste klima- og miljøsaker
– Imponert over kvaliteten og engasjementet.
Den aller første Klimapress-konferansen ble avholdt på OsloMet, her under sesjon med The Guardians klimakorrespondent Ajit Niranjan.
Foto: Mats Greger
Flere enn hundre journalister, medieleder og akademikere deltok på den første utgaven av konferansen Klimapress i slutten av august, og det var NRK som stakk av med hovedprisen da den aller første Klimapress-prisutdelingen ble avholdt.
NRK vant for artikkelserien om nedbygging av norsk natur, som har fått bred oppmerksomhet.
Totalt konkurrerte mer enn førti bidrag fra fire land om den nordiske klimajournalistikkprisen, opplyser Klimapress, som operererte med en «shortlist» på ti kandidater.
– Vi ble imponert over kvaliteten på arbeidet og engasjementet nordiske journalister legger i jobben for å avdekke de mangfoldige effektene av klimakrisen, uttaler jurymedlem Salla Nazarenko i en pressemelding.
Tre danske prosjekter fra henholdsvis Ingeniøren, Politiken og Danwatch fikk hvert sitt diplom under prisutdelingen:
I tilllegg var følgende saker med på innspurten av juryens vurdering:
Både konferansen og prisutdelingen skal arrangeres årlig, som samarbeid mellom universiteter og mediebransje. I 2026 skal Klimapress gå av stabelen i Århus i Danmark.
Nylige artikler
Lucia-sjokk i flere redaksjoner
17 kjappe
NTB snur – nå slipper hun å betale
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
Mest leste artikler
Klassekampen-spaltisten fekk pengekrav etter å ha delt eiga sak
TV 2 innrømmer regelbrudd: Risikerer krav på flere hundre tusen kroner
Tusenvis av skjermdumper: – Aldri fått et eneste krav
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper