Steve Bannon fotografert under Nordiske Mediedager i Bergen i 2019.
Arkivfoto: Eskil Wie Furunes
Steve Bannon nekter å vitne i kongressen
Trumps tidligere sjefstrateg vil ikke møte.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Den tidligere Trump-sjefstrategen og toppsjefen for Breitbart News, Steve Bannon, risikerer å bli tiltalt for å ha vist forakt for kongressen i USA fordi han nekter å vitne om stormingen av kongressen.
Bannon skulle vitne om angrepet mot kongressbygningen 6. januar under høringen i den amerikanske kongresskomité torsdag.
Bannon ble kalt inn som vitne av komiteen. Men gjennom sin advokat hadde han på forhånd kunngjort at han ikke ville svare på spørsmål.
Dette er imidlertid noe utvalget ikke godtar.
På tirsdag vil Representantenes hus derfor stemme om saken om Bannons fravær skal videresendes som en straffesak til Justisdepartementet.
Departementet kan deretter avgjøre om han skal siktes for å ha vist forakt for kongressen. Det er en tiltale som kan resultere i fengsel i opptil ett år eller utløse bot.
6. januar stormet tusenvis av Trump-tilhengere Kongressen. Det skjedde i et forsøk på å stoppe den formelle godkjennelsen av Joe Biden som vinner av presidentvalget i november 2020.
Nylige artikler
Noen mystiske brev i barndomshjemmet ble starten på Oddrun Midtbøs nye bokprosjekt
Pendlet fire timer hver dag for å lære seg journalistyrket
Aldri har flere klaget på norsk presse
Fem medier klager på avslag om pressestøtte
Ut å stjele tillit
Mest leste artikler
– ALFA står på trygg juridisk grunn
Aldri har flere klaget på norsk presse
Slik plasseres mediene under Høiby-rettssaken
Pendlet fire timer hver dag for å lære seg journalistyrket
Fem medier klager på avslag om pressestøtte