Kjetil Haanes og Nett.no-redaksjonen har, etter en lang prosess, fått utbetalt støtte fra Medietilsynet.
Foto: Eskil Wie Furunes
Lokalavis får etterbetalt 2,8 millioner fra Medietilsynet
Full uttelling for Nett.no.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
– I går var det ein skikkelig jubeldag for oss, skriver Nett.no-redaktør Kjetil Haanes til Journalisten.
Lokalavisa som dekker dekker nærings- og samfunnslivet på Sunnmøre, i Nordfjord og i Romsdal har fått etterbetalt fra Medietilsynet: 2,8 millioner kroner for produksjonsstøtte som avisa skulle hatt i 2020, 2021 og 2022.
Før jul kunne Journalisten fortelle at Medieklagenemnda hadde opphevet tilsynets støtteavslag.
Avslagene ble opprinnelig begrunnet i at avisa ikke har hatt nok kvalitetsjournalistikk innenfor alle stoff-temakategoriene Medietilsynet opererer med.
Nemnda slo imidlertid fast at det må finnes redaksjonell åpning for å prioritere opp eller ned ulike temakategorier.
Haanes har tidligere sagt til Journalisten at avgjørelsen vil være viktig også for andre enn Nett.no:
– Dette vil gjøre det lettere å starte opp og få støtte for nye redaksjoner, spesielt regionalt og lokalt. Det nemnda her signaliserer er at man ikke trenger å ha samme bredde som en tradisjonell lokalavis for å få støtte. Det er en vanskelig oppgave i en oppstartfase med få ansatte, når kravet er kvalitetetsjournalistikk om alle temaer.
Nylige artikler
Tilliten til norske medier er skjørere enn den ser ut til
Om politiet ikke kan holde fingrene av fatet, må vi endre loven
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
Mest leste artikler
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
Fotballkeeper hevnet seg på journalist etter dårlig børskarakter: – Herlig
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene