NJ i NRKs forhandlingsleder Rolf Johansen (t.v.) sammen med motparten, organisasjonsdirektør i NRK, Olav Hypher.
Foto: Espen Brynsrud / NJ
Lønnsforhandlinger 2024
Nå har NRK-oppgjøret startet
Årets tarifforhandlinger mellom Norsk Journalistlag og NRK er i gang.
Denne artikkelen er over ett år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Klokken 10 i dag, bare noen få timer etter at Mediebedriftenes Landsforening (MBL) og Norsk Journalistlag (NJ) kom i mål med sine forhandlinger, startet lønnsoppgjøret mellom NJ og NRK.
– Våre medlemmer har et klart krav om ikke bare reallønnsvekst, men også å ta innpå våre kolleger i sammenlignbare bedrifter som har et lønnsnivå langt over NRK-journalistene, sier Rolf Johansen til NJs nettside.
Johansen er leder for NJ i NRK og forhandlingsleder.
– NJ vil derfor legge spesielt stor vekt på helg og fritid i dette lønnsoppgjøret, fordi det er både i våre medlemmers og også i NRKs interesse at man skjermer denne tidsperioden i så stor grad som mulig. Vi må sikre god balanse mellom jobb og fritid, fortsetter Johansen.
Sistnevnte var også et tema i MBL-forhandlingene.
Frist for å komme i mål er førstkommende torsdag klokken 16.
Til opplysning: Journalisten eies og utgis av Norsk Journalistlag.
Nylige artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Dagbladet endrer forsiden
Julefilmer for journalister: Lei av nisser, marsipan og forutsigbare romanser?
Blir du medieprofeten for året 2026?
KI-bonanza: Dette er tabbene vi husker
Mest leste artikler
NRK satt på nyheten om Mette-Marits helse i én uke
Julebord i London og bonuser til alle ansatte
Dagbladet endrer forsiden
Redaktøren vurderer å betale NTB-krav for politiker: – Får heller se på hvor mye jeg skal bruke på NTB-abonnement
Avisene han har ansvaret for har fått seks PFU-fellelser i 2025