Relatert innhold
Kristin Solberg blir NRKs London-korrespondent
Kristin Solberg er ansatt som NRKs nye korrespondent i London, skriver NRK.
Hun tar over etter Gry Blekastad Almås, som har vært kanalens London-korrespondent siden 2021.
Solberg skal være på plass i den britiske hovedstaden i august. Hun har tidligere vært NRKs korrespondent i Midtøsten, og har også lang erfaring med å dekke Asia.
– Jeg tror det blir veldig spennende å dekke Storbritannia nærmere. Jeg har til nå fokusert mye på Midtøsten og Asia, så det skal bli fint å flytte fokuset til Europa, sier Solberg til NRK.
Kristin Solberg. Foto: Morgane Fauconnier Utenriksredaktør Sigurd Falkenberg Mikkelsen sier til NRK at Solberg er en «svært god utenriksjournalist og en god forteller».
– Hun behersker alle plattformer, skriver godt og vet hva som skal til for at journalistikken vår når fram til publikum, sier Mikkelsen.
Solberg har tidligere studert journalistikk og internasjonal politikk i Sheffield og London.
Hun sier til NRK at hun særlig ser fram til å dekke hvordan høye levekostnader preger hverdagen og politikken i Storbritannia.
VM-akkrediteringer fortsatt i spill: – Vi har ikke gitt opp
Flere norske journalister ønsker seg akkreditering for å følge det norske herrelandslaget i sommerens VM. Illustrasjonsfoto: Wikimedia Commons / MichaelEmilio Norske Sportsjournalisters Forbund jobber fortsatt med å få tildelt flere akkrediteringer til norske journalister før herrenes fotball-VM i sommer. Nå er det en drøy måned igjen til mesterskapet starter og Reidar Sollie i sportsjournalistforbundet mener det begynner å haste.
– Man skal ordne litt visum og ting og tang, og det er ikke bare å reise til USA. Så vi er litt utålmodige, sier Sollie til Journalisten.
Det er NFF som formelt deler ut akkrediteringer fra FIFA, men de samarbeider tett med Norske Sportsjournalisters forbund. FIFA har strammet inn politikken rundt akkrediteringer, og av de 70 det er søkt om, har norske journalister kun fått 30 akkrediteringer, mens det er tildelt 10 til fotografer.
Reidar Sollie og Norske Sportsjournalisters Forbund venter utålmodig på en avgjørelse om ekstra akkrediteringer til norske journalister. Foto: Vidar Ruud Norge har søkt om ytterligere 10 akkrediteringer for journalister og to for fotografer. Det er primært VG, Dagbladet og Aftenposten som trenger flere, forteller Sollie. Akkrediteringene blir tildelt presse som ikke er rettighetshavere, slik at TV 2 og NRK har helt egne løp.
Sollie var selv i Zürich i Sveits nylig for å tale norske journalisters sak hos medieoffiseren i FIFA, og de styrer VM-operasjonen fra FIFAs hovedkvarter i Sveits. Nå er det imidlertid opp til NFF å purre.
– Vi er litt skuffa over at vi ikke har fått mer beskjed og informasjon, uten om noen vage formuleringer om at de trodde det skulle ordne seg med noen.
Sollie regner ikke med at de får tildelt alle akkrediteringer de har bedt om, men legger til at flere akkrediteringer vil bli gitt til Norges treninger og pressemøter, for journalister som ikke får full VM-akkreditering.
– Men vi har ikke gitt opp ennå, avslutter han.
Matthew Rhys skal spille legendarisk Sunday Times-redaktør
BBC har bestilt en seksdelt dramaserie om den tidligere The Sunday Times-redaktøren sir Harold «Harry» Evans.
Det melder blant andre Press Association.
Serien har fått tittelen «Dragon Slayers», og skal handle om Evans’ arbeid med gravegruppen Insight, som sto bak flere av de største avsløringene i britisk pressehistorie.
Den walisiske skuespilleren Matthew Rhys, kjent fra blant annet TV-serien «The Americans», skal spille Evans.
Harry Evans Foto: David Shankbone / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons Serien er lagt til 1970-tallet, og skal blant annet ta for seg The Sunday Times’ arbeid med thalidomid-skandalen og avsløringene rundt spionen Kim Philby.
BBC-serien består av én episode på 90 minutter og fem episoder på 60 minutter.
Evans var redaktør i The Sunday Times fra 1967 til 1981 og deretter redaktør i The Times fra 1981 til 1982, og regnes som en av Storbritannias mest innflytelsesrike redaktører. Han døde i 2020, 92 år gammel.
Serien bygger blant annet på intervjuer med personer som kjente og jobbet med Evans, inkludert hans enke, tidligere Vanity Fair og New Yorker-redaktør Tina Brown.
Brown står også bak journalistkonferansen «Truth Tellers, the Sir Harry Evans Investigative Journalism Summit», som går av stabelen i London i dag.
Opphevet referatforbud for Høiby-fengslingsmøte
Underveis i tirsdagens fengslingsmøte for Marius Borg Høiby ble referatforbudet opphevet, skriver blant andre VG.
Dermed kan de oppmøtte journalistene referere fra hva som blir sagt i møtet. I utgangspunktet er fengslingsmøter underlagt referatforbud.
Oslo tingrett behandler i møtet Høibys begjæring om å få fortsette varetekt utenfor fengsel, med fotlenke.
Murdoch-sønn vil kjøpe magasinet New York
Medieinvestor James Murdoch – Rupert Murdochs yngste sønn – er i langt fremskredne samtaler om å kjøpe magasinet New York, skriver Wall Street Journal.
En eventuell avtale skal gå gjennom Murdochs investeringsselskap Lupa Systems, men er foreløpig ikke endelig avklart og kan fortsatt falle bort, ifølge avisas kilder.
Dagens eier, Vox Media, skal de siste månedene ha undersøkt muligheten for salg av både New York og Vox Media Podcast Network. Murdoch skal være interessert i å kjøpe begge deler.
Podkastnettverket står blant annet bak «Pivot» med Kara Swisher (som besøker Nordiske Mediedager denne uka) og Scott Galloway. En del av nettverket er også den anerkjente medie- og teknologipodkasten Channels with Peter Kafka.
Magasinet New York har også tidligere vært eid av Murdoch-familien: Rupert Murdoch kjøpte magasinet i 1977 og eide det fram til 1991.
Vox kjøpte New York i 2019, i en avtale som verdsatte magasinet til 105 millioner dollar.
New York var opprinnelig søndagsutgaven til New York Herald Tribune. Etter at avisen stengte dørene i 1966, ble magasinet gjenopplivet i 1968, men da som et selvstendig produkt.
I dag består mediehuset New York av et trykt magasin annenhver uke og digitalt innhold under flere merkevarer, blant annet The Cut, Grub Street og Vulture.
Tom Wolf var blant journalistene som fikk sitt gjennombrudd i New York på slutten av 60- og begynnelsen av 70-tallet
Forhandler for tv-produksjonsbransjen
I dag startet Norsk Journalistlag årets tarifforhandlinger med Virke for sine medlemmer i tv-produksjonsbransjen.
NJs krav, som ble overlevert i dag, handler om temaer som blant andre minstelønn, arbeidstid, opphavsrett, og organisering av arbeidet.
Forhandlingsleder for NJ, Elin Nykaas med Trond Teisberg, forhandlingsleder i Virke. Foto: Espen Brynsrud, NJ – Vi har mye å snakke med arbeidsgiverne om, og ser fram til gode og konstruktive forhandlinger, sier forhandlingsleder for NJ, Elin Nykaas.
NJ og Virke avtalte sin første tariffavtale for NJs medlemmer i tv-produksjonsbransjen i fjor.
– Dette er et godt utgangspunkt for videre bygging av et avtaleverk som trygger medlemmene i bransjen gode lønns- og arbeidsforhold, sier Nykaas.
Forhandlingene våren 2025 endte med et totalt brudd, etter opprinnelige meldinger om at partene var enige. NJ uttrykte da stor skuffelse over Virke.
Avtalt frist for forhandlingene er onsdag 6. mai kl. 20.
Til opplysning: Journalisten eies og gis ut av Norsk Journalistlag.
TV 2-redaktør: – Aldri vært med på en situasjon som dette
Karianne Solbrække. Foto: Marte Vike Arnesen – I mine mange år i journalistikken har jeg aldri vært med på en situasjon som dette, skriver nyhetsredaktør Karianne Solbrække i TV 2 i en kommentar.
I teksten forteller hun om TV 2s dilemmaer før de publiserte sin dekning av utsagn FrP-rådgiver Hårek Hansen hadde kommet med til to TV 2-journalister på et utested.
Solbrække skriver at TV 2 før publisering diskuterte de samme hensynene som flere andre i ettertid har stilt seg kritisk til; var utsagnene alvorlige nok, var Hårek Hansen mektig nok, og var dette en sosial setting det er rett å referere fra?
– Det er urealistisk å tro at Hårek Hansen hadde gjentatt disse ytringene til TV 2 i et intervju dagen etter. Med andre ord var de skjulte opptakene nødvendig dokumentasjon som sikrer korrekt gjengivelse, noe TV 2 ikke kunne ha skaffet på annen måte, skriver Solbrække blanrt annet.
Hun understreker at folk ikke trenger å bekymre seg for om TV 2s journalister «tar opptak i hytt og vær». I den ekstraordinære anledningen som oppsto var det viktig å dokumentere hva som ble sagt, skriver Solbrække.
Det ville vært en større unnlatelsessynd å sitte på informasjon om så ekstreme utsagn uten å publisere, mener nyhetsredaktøren.
– I denne konkrete situasjonen kan ikke TV 2 skjerme en maktperson når ytringene vurderes til å være så ekstreme. Heller ikke når de ble sagt under alkoholpåvirkning.
Vårt Land ansetter podkastjournalist
Vårt Land har ansatt Synne Hellevang (32) som ny podkastjournalist. Hun tiltrer stillingen i august, skriver mediehuset i en pressemelding.
Synne Hellevang. Foto: Privat Hellevang får en sentral rolle i å videreutvikle mediehusets satsing på lyd.
– Podkast er et stadig viktigere format for Vårt Land. Med Synne Hellevang på laget får vi en produsent som både kan løfte de etablerte formatene våre og være en tydelig pådriver for nye ideer og måter å lage journalistikk på, sier religionsredaktør Elise Kruse i pressemeldingen.
Den nye podkastjournalisten kommer fra NRK, der hun det siste året har vært med å utvikle den visuelle livsstilspodkasten «Lev vel». Hun har også tidligere jobbet i Vårt Land.
– Jeg gleder meg til å bli en del av Vårt Land igjen og bidra til videre podkastsatsing. Lyd gir et helt eget rom for refleksjon, og jeg ser frem til å utforske tro, verdier og samfunn både i eksisterende og nye formater, sier Hellevang i pressemeldingen.
Henter frontsjef fra DT
Rolf-Martin Hansen går fra Drammens Tidende til Gjengangeren, hvor han er ansatt som journalist.
Det kommer fram i en pressemelding fra Gjengangeren.
Hansen har vært frontsjef i Drammens Tidende, og har tidligere hatt ulike roller i Tønsbergs Blad.
– Vi er veldig glade for å få Rolf-Martin med på laget, og er stolte over at han har valgt oss. Han har solid erfaring fra nyhetsarbeid, både innen blålys, løpende nyheter og mer grundig gravejournalistikk. I tillegg har han god forståelse for hvordan vi skal nå leserne våre digitalt. Dette vil styrke redaksjonen vår i det daglige nyhetsarbeidet, sier ansvarlig redaktør Torgeir Lorentzen i Gjengangeren i pressemeldingen.
Hansen sier han ser fram til å bli en del av lokalavisen.
– Gjengangeren fremstår som en redaksjon med tydelige ambisjoner om å være tett på både innbyggere og lokalsamfunn. Det er journalistikk jeg gleder meg til å være med på.
Rolf Martin Hansen. Foto: Gjengangeren Mener TV 2-publisering må tas opp i PFU
Foto: Marte Vike Arnesen – Om ikke FrP eller Hansen selv vil klage saken inn for Pressens Faglige Utvalg (PFU), bør generalsekretær Elin Floberghagen i Norsk Presseforbund bruke sin initiativrett til å bringe den inn.
Det skriver politisk redaktør Erik Stephansen i Nettavisen om helgas TV 2-publiseringer rundt FrP-rådgiver Hårek Hansen.
Stephansen mener TV 2s bruk og publisering av skjult lydopptak fra Hansens uttalelser en kveld ute på byen sammen med to journalister er dypt problematisk av flere årsaker.
Stephansen spør seg om Hansen er sentral nok i FrP til å rettferdiggjøre metodebruken, om skjult opptak var nødvendig, og om konsekvensene for tillitsforholdet mellom norske politikere og pressen.
Politisk redaktør Kjetil B. Alstadheim i Aftenposten har også reagert, spådd etterspill og kalt det «journalistikk i gråsonen».
Ifølge TV 2 startet begge de to journalistene som var til stede, spontant og uavhengig av hverandre opptak av samtalen da Hansen kom med rasistiske utsagn.
Nyhetsredaktør Karianne Solbrække i TV 2 har forsvart metodebruken, blant annet i en artikkel TV 2 selv har laget om kritiske reaksjoner.
Solbrække viser til journalisters ansvar for samfunnet, og mener det ville vært «en unnlatelsessynd å sitte på slik informasjon uten å fortelle offentligheten om det».
– TV 2s journalister hadde en helt riktig refleks da de uavhengig av hverandre startet opptak på telefonen sin. Det viser at journalistene er profesjonelle, også i en sosial situasjon med politikere, sier Solbrække i artikkelen.
RA Stavanger avpubliserte innlegg: – Det eneste riktige
RA Stavanger-redaktør Geir Søndeland. Foto: Marte Vike Arnesen – Etter publisering har RA Stavanger fått kritikk for å ha publisert debattinnlegget. Etter avpublisering har RA Stavanger fått kritikk for å ha avpublisert debattinnlegget. Jeg mener det eneste riktige var å avpublisere, skriver RA Stavanger-sjefredaktør Geir Søndeland i en kommentar mandag morgen 4. mai.
30. april publiserte RA Stavanger et debattinnlegg med tittel «Hurra for modige Høyre-kvinner!», signert Anne Kalvig. Innlegget startet med ros av et tidligere innlegg fra to kvinner tilknyttet Stavanger Høyre, men tok videre også for seg debattant Karoline Skarstein og transpersoner generelt.
Skarstein hadde svart på innlegget til Høyre-kvinnene og kalt argumentasjonen «pinlig transfobi».
I det nå avpubliserte innlegget fra Kalvig ble Skarstein omtalt som «en mann som sier han er kvinne», og «trans» ble blant annet omtalt som «en voksende trend, for menn som blir opphisset av at alle tvinges til å ta del i deres fetisj om å gå i dameklær i offentligheten og trenge seg inn på kvinners arenaer [...]»
«Det er vrangforestillinger, psykisk uhelse, traumeerfaringer, autisme, menns fetisjer, porno-inspirert kvinneforakt og kulturelle overgrep sauset sammen i én stor, økonomisk innbringende gryte: 'trans'», heter det i innlegget.
Drøye to timer etter publisering ble innlegget avpublisert.
Søndeland skriver at innlegget «blant annet kunne oppfattes slik at Skarsteins kjønnsidentitet og hennes egne opplevelser, skyldes vrangforestillinger eller andre personlighetsavvik».
– Da utfordres rammene for ytringsfriheten og RA Stavangers standarder for debatt, skriver Søndeland.
Vurderingene bak publiseringen var ikke grundige nok, skriver Søndeland, som avpubliserte selv om Skarstein hadde fått tilbud om å avgi samtidig imøtegåelse.
– Dette ble feil, og det har jeg beklaget overfor Skarstein, skriver Søndeland, som også skriver at Kalvig har fått tilbud om å levere et revidert innlegg for redaksjonell vurdering.
Ny toppsjef på plass i DN Media Group
James Lamont overtok i dag som konsernsjef i NHST Holding og administrerende direktør i DN Media Group.
Det kommer fram i en pressemelding.
Lamont kommer fra Financial Times-konsernet, der han har jobbet i 25 år i både redaksjonelle og kommersielle roller. Senest har han hatt ansvar for strategiske partnerskap, og var nyhetsredaktør i avisen fra 2012 til 2020.
James Lamont. Foto: Øyvind Elvsborg / DN – Jeg starter i rollen med store ambisjoner, og ser frem til å ta fatt på jobben med å videreutvikle konsernet og publikasjonene sammen med svært sterke fagmiljøer i Norge og internasjonalt, sier Lamont i pressemeldingen.
Han overtar etter Baard Haugen, som har fungert i rollen siden oktober, da NHST Holding og DN Media Group samlet topplederansvaret i én konsernsjefrolle.
Lamont har vært tett knyttet til NHST-konsernet over flere år, blant annet som styremedlem i DN Media Group Global og DN Media Group, samt som styremedlem i NHST Holding siden 2021.
Hroar Wold Nordhaug er ny journalist i Malviknytt
Malviknytt har ansatt Hroar Wold Nordhaug (45) som fast journalist, melder avisen selv.
Nordhaug kommer fra jobben i Nea Radio og har også erfaring fra Avisa Gaula.
– Jeg har vært innom litt forskjellig her og der, og har de siste fem årene vært i Nea Radio, sier han til Malviknytt.
– Før har jeg vært over hele Trøndelag og dekket alt mulig, men nå skal jeg endelig få lov til å bare dekke kommunen hvor jeg har bodd i 11 år. Jeg er veldig glad i Malvik og engasjert i kommunen. For meg blir det ekstra interessant å bare jobbe med Malvik.
Redaktør Steinar Johnsen sier ansettelsen er viktig for avisen, som har vært uten fast journalist etter at han selv gikk inn i redaktørrollen tidligere i år.
– Det er etterlengtet med nye fjes på kontoret. Malviknytt er en avis i vekst som skal være til stede på både stort og smått i kommunen. Da trenger vi en dyktig journalist som Hroar med på laget.
Hroar Wold Nordhaug Foto: Steinar Johnsen / Malviknytt NRK: Steinar Suvatne tar over Debatten
Steinar Suvatne, i dag politisk journalist i Nettavisen, blir ny programleder for NRK Debatten.
Det melder NRK selv mandag formiddag.
– Steinar Suvatne er en erfaren og engasjert journalist med spisskompetanse på politikk, og brenner for et bredt og inkluderende offentlig ordskifte. Han har høye ambisjoner for Debatten og en imponerende drivkraft. Steinar har vist at han trives i studio og mestrer flere formater. Alt dette mener vi gjør ham til en svært god og helt riktig programlederprofil for Debatten, sier Sofie Aspunvik, redaktør for Debatt og forklaring i NRK, i artikkelen.
Suvatne sier selv at han er kry og gleder seg vilt til å komme i gang.
Suvatne har lang fartstid som politisk journalist i Nettavisen og før det Dagbladet, der han også ledet flere valgsendinger. Han har også tidligere jobbet i NRK.
Sammen med Jørgen Gilbrant sto Suvatne bak boka «Partiet» om interne forhold i Arbeiderpartiet. I september 2024 var Suvatne og Gilbrant gjester i nettopp Debatten for å snakke om boka.
Espen Aas og Åsa Vartdal leder denne uka vårsesongens siste Debatten-sending. Duoen tok over debattprogrammet etter at Fredrik Solvang ga seg før nyttår.
Weekendavisen kåret til verdens best designede papiravis
Den danske avisen Weekendavisen er kåret til verdens best designede papiravis av Society for News Design (SND).
Det kommer fram i en pressemelding.
Prisen «World’s Best-Designed» regnes som den høyeste utmerkelsen fra organisasjonen, og gis for helhetlig kvalitet. Juryen har blant annet vurdert visuell historiefortelling, bruk av foto og illustrasjoner, nyhetsvurdering og kreativ utførelse.
Foto: Weekendavisen – Det er en helt egen kunstart å lage avis. Det ble en gang sagt at avisfolk er en særskilt blanding av maskinarbeidere og ballettdansere. Det knitrende produktet av papir og trykksverte i postkassen eller i kiosken krever både hardt arbeid og eleganse å produsere. I Weekendavisen tror vi fortsatt på papiret og på papirlesernes glede over en klok og vakker avis. Derfor er vi helt umåtelig begeistret for igjen å bli kåret til verdens best designede papiravis, sier sjefredaktør Martin Krasnik i pressemeldingen.
Også New York Times ble hedret, og vant prisen for beste designede nettavis. Dette er tredje gang Weekendavisen får utmerkelsen i papirkategorien.
Weekendavisens papirutgave kommer ut hver fredag. Avisen er en del av Berlingske Media, som eies av det norske mediekonsernet Amedia.
Vinjournalist Merete Bø slutter i DN
Vinjournalist Merete Bø slutter i Dagens Næringsliv etter 20 år for å starte nettstedet Cases Wine.
Det kommer fram i en pressemelding.
Foto: Sune Eriksen Nettstedet skal satse på vinjournalistikk, med anbefalinger, reportasjer, produsenthistorier og guider til vin og mat. Bø sier hun særlig vil utvikle den visuelle delen av stoffområdet.
– Jeg har lenge kjent på et behov for å utvikle vinjournalistikken videre. Spesielt den visuelle delen. Vin er ikke bare smak og lukt, det er også estetikk og opplevelser. Det har fått for lite plass, sier Bø i pressemeldingen.
Bø har vært en sentral stemme i norsk vinjournalistikk siden hun begynte i DN i 2007. Før det jobbet hun som sommelier, blant annet på Bagatelle under Eivind Hellstrøm, og som restaurantsjef på Voss.
Hun fortsetter også med podkasten «Jeg kan ingenting om vin» sammen med Thomas Giertsen.
Foto: Sune Eriksen Klungtveit forsvarer skjult opptak
Redaktør Harald Klungtveit i Filter Nyheter mener TV 2 handlet riktig da de gjorde skjult opptak av en Frp-rådgiver.
På Facebook avviser Klungtveit at metoden bryter med presseetikken, og mener det tvert imot kan være en journalistisk plikt i slike situasjoner.
«Det er i mine øyne en journalistisk -plikt- å forsøke å dokumentere det hvis en sentral person i landets største parti bryter ut i en eklatant rasistisk rant», skriver han.
Han argumenterer for at alternativet ville vært en svakere dokumentert sak.
«Det er ikke noe presseetisk brudd å sette på et opptak, men en selvfølge, hvis du har ørlite teft som nyhetsreporter og tar samfunnsoppdraget på alvor.»
Klungtveit peker også på at journalister ikke har noen form for «omerta» i møte med maktpersoner. Tvert imot mener han det ville vært problematisk dersom journalister unnlot å omtale slike uttalelser:
«Det som virkelig er i strid med presseetikken er å ha så nært samrøre med makta at man dysser ned saker offentligheten burde visst om bare for å opprettholde gode relasjoner eller ølkvelder.»
Harald Klungtveit. Foto: Marte Vike Arnesen Paven advarer mot økende press mot pressefriheten
Pave Leo markerte søndag Verdens pressefrihetsdag med å fordømme vedvarende brudd på pressefriheten globalt, skriver Reuters.
Under den ukentlige bønnen på Petersplassen i Vatikanet trakk paven frem både betydningen av uavhengig journalistikk og truslene journalister står overfor.
– Denne retten blir ofte krenket, noen ganger åpenlyst, andre ganger mer skjult, sa han.
Paven ba også om at man minnes journalister som har mistet livet i krig og konflikt.
– Vi minnes de mange journalistene og reporterne som har blitt ofre for krig og vold, sa han, ifølge Reuters.
Verdens pressefrihetsdag, som markeres 3. mai og er opprettet av Unesco, skal støtte medier som utsettes for press og sensur, og hedre journalister som er drept i tjeneste.
BBC News rammes hardest av kutt
BBCs nyhetsdivisjon skal kutte kostnader med mer enn ventet, og må redusere med rundt 15 prosent. Det er betydelig høyere enn målet på 10 prosent for BBC samlet, skriver The Guardian.
Nyhetsdivisjonen, som sysselsetter rundt en fjerdedel av de ansatte i BBC, får dermed en av de største kuttene i kringkasterens spareprogram. Totalt planlegger BBC å kutte opptil 2000 stillinger som del av en innsparing på 600 millioner pund.
Ansatte er varslet om at nedbemanning vil bli et sentralt tiltak.
– Det er bemanningen vi i hovedsak må kutte i, sa nyhetsdirektør Richard Burgess i et møte med ansatte, ifølge avisen.
BBC News har vært gjennom flere kuttrunder de siste årene. Nå må divisjonen ta en større del av belastningen, blant annet fordi en stor andel av kostnadene er knyttet til lønn.
Detaljene om kuttene skal etter planen legges frem i juni, mens berørte ansatte vil få beskjed i september, skriver The Guardian.