Se og Hør-journalist kurser næringslivet

Confex beklager at de i sin omtale av kurset «Slik får du redaksjonell omtale» oppgir Adresseavisens nyhetsredaktør som kursleder. Kurslederen kommer nemlig fra Se og Hør.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ti år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.

– Vi beklager at vår presentasjon av kurset kan misforstås dithen at Adressas nyhetsredaktør Kirsti Husby er kursleder. Hun deltar kun med et foredrag om hvordan Adresseavisen jobber og tenker. Det framgår i selve programmet, men kommer altså ikke klart nok fram i presentasjonen av selve kurset. Det er en feil som ikke var tilsiktet, og som jeg tar hele ansvaret for. I framtiden må vi åpenbart være mer oppmerksom på hvordan vi presenterer et kurs som dette, sier seniorprosjektleder i Confex, Margaret Telfer.

Ikke Adressa, men Se og Hør

Telfers beklagelse kommer etter at Adresseavisens ansvarlige redaktør Arne Blix karakteriserte det som «kjempeuheldig» at Husby i presentasjonen av kurset framstår som en av tre kursledere, med oppgave å lære informasjonsbransjen hvordan de skal «sikre seg redaksjonell omtale».

Men kurset har altså bare en kursleder, og det er Se og Hør-journalist Per Henrik Stenstrøm.

– Dette er et kurs som jeg har ledet siden før jeg i fjor begynte i Se og Hør, og deltakelsen er klarert med ledelsen i Se og Hør, opplyser Stenstrøm.

Han ser sin rolle som kursleder som uproblematisk.

– Salgsteksten til Confex kan man selvsagt diskutere, men jeg har 20 års journalistisk fartstid fra forskjellige redaksjoner, og det er disse erfaringene jeg snakker generelt tematisk om. Og jeg snakker ingenting om Se og Hør eller hvordan komme på trykk der, sier Stenstrøm.

Ingen kommentar

Assisterende redaktør Harald Haave bekrefter at Stenstrøms deltakelse er klarert med ledelsen.

– Men det er Odd J. Nelvik som har hatt hånd om denne saken, så ønsker du kommentar, må du ta kontakt med Nelvik, svarer Haave.

Men Nelvik svarer på e-post at «når det gjelder spørsmål vedrørende Stenstrøm, ber vi deg ringe ass. sjefredaktør Harald Haave».

Powered by Labrador CMS