Frp-politiker Christian Tybring-Gjedde gjorde opp for seg etter å ha blitt stevnet av NTB. Saken fikk likevel forenklet behandling i tingretten.
Foto: Vidar Rud / NTB
Tybring-Gjedde måtte ut med 10.000 kroner for å ha brukt NTB-bilde
– Burde ha vært unødvendig å gå til retten, mener Jon Wessel-Aas.
Som Journalisten meldte forrige uke, gikk NTB nylig til sak mot Frp-politiker Christian Tybring-Gjedde.
De krevde erstatning for krenkelse av opphavsrett etter at Tybring-Gjedde hadde brukt et NTB-bilde av tidligere Venstre-leder Trine Skei Grande i et innlegg på sin Facebook-side, og ikke betalt da de sendte betalingskrav.
Gjorde opp for seg
Da saken ble kjent antydet Tybring-Gjedde overfor Journalisten at han ville gjøre opp for seg, og mandag bekreftet NTB at han hadde betalt det opprinnelige kravet i tillegg til noen omkostninger.
Dermed unngikk Tybring-Gjedde hovedforhandling i tingretten. Onsdag ble saken avgjort etter såkalt forenklet behandling.
I dommen, som Journalisten har lest, kommer det fram at Tybring-Gjedde pålegges å betale 3725 kroner som erstatning for bruk av bildet, og 6850 kroner i omkostninger.
– Unødvendig
Det
burde ha vært unødvendig å gå til retten for å få slått fast at man ikke bare
kan forsyne fritt seg av andres fotografier, skriver NTBs advokat, Jon Wessel-Aas, i en e-post til Journalisten.
– Men for NTB som blant annet lever
av å selge rettigheter til sine bilder, og fotografene som lever å ta bildene
for NTB, er det nyttig at dette gir en viktig påminnelse til folk om at det
gjelder opphavsrett for bilder, også når man «finner» dem publisert på
internett, skriver han.
Saken fikk forenklet behandlet fordi Tybring-Gjedde etter stevningen besluttet å betale kravet fra NTB.
Nylige artikler
Forsvarer rettstegnerne i Høiby-saken: – Gjør en viktig jobb!
17 kjappe
Første uke i tingretten: Stille i stormen
Svensk avis melder at Aller er i ferd med å bli solgt – avvises blankt av Aller-sjefen
Nordlys-redaktøren tilbake – er fremdeles inhabil
Mest leste artikler
Nettavisen avpubliserte «Starstruck»-video etter hets mot 19-åring
NRK misfornøyd med å være «overredaktør» i Høiby-rettssaken
Var PFU på feil klode i møte med Thomas Seltzers univers?
Epstein-dekning: – Må nærmest tvinge folk til å få seg litt søvn
– Jeg satt på masse informasjon om Marius Borg Høibys narkomisbruk