Foto: Marte Vike Arnesen
VGTV får ny advarsel av Medietilsynet
Dette er den tredje advarselen VGTV får for manglende merking av produktplassering
Det var i november at Medietilsynet avdekket at en episode av «Pizzaklubben» manglet merking både på starten og slutten av programmet, skriver tilsynet i en pressemelding.
Av to episoder som ble kontrollert, var den første riktig merket, mens episode to altså ikke var merket, heter det videre i pressemeldingen.
– Program med produktplassering skal merkes fordi seerne skal få vite mens de ser på at de møtes av markedsføring, slik at de kan forholde seg til den. Dette er viktig informasjon, og det er tydelige regler for hvordan tilbyderne av medietjenester skal merke dette, sier avdelingsdirektør i Medietilsynet, Hanne Sekkelsten.
Dette er tredje gang VGs tv-kanal får advarsel for brudd på disse reglene på ett år.
«Kanalen fikk en advarsel for utydelig identifisering av produktplassering i desember 2022, og en ny advarsel for både manglende og utydelig merking så sent som i juni 2023», skriver Medietilsynet.
Ifølge tilsynet har VGTV opplyst at den manglende merkingen var en intern glipp, og at episoden skulle vært merket. Kanalen lover å gjennomgå rutinene for å forhindre nye brudd.
– Vi velger å gi VGTV en ny advarsel, til tross for at de raskt rettet opp feilen. Slike feil skal ikke skje, og det må vi være tydelige på, sier Sekkelsten.
Nylige artikler
Nord og ned – og en skikkelig opptur
Hvordan dekke fotball-VM i et uforutsigbart USA
Hvis det er offentlig, hvorfor holder du det skjult for meg?
Kommune holdt møte utenfor offentlighet: Skulle vært åpent, sier Sivilombudet
Når unge henges ut – og hatet følger etter
Mest leste artikler
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter
Nyhetsredaktør hadde forhold til Arfan Bhatti, men ifølge TV 2 er hun ikke inhabil i dag