Aftenposten er klaget til PFU for dekning av dommen som ble utelatt fra NRK-serien «Ingen elsker Bamsegutt. Her ved sjefredaktør Trine Eilertsen.
Foto: Marte Vike Arnesen
Aftenposten innklaget til PFU for «Bamsegutt»-artikkel
Klager reagerer på arbeidsmetode.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Det er ikke bare NRK som er klaget inn til Pressens Faglige Utvalg (PFU) i sakskomplekset rundt dokumentarserien «Ingen elsker Bamsegutt».
PFU igangsetter nå behandling av en klage mot Aftenposten, opplyser PFU-sekretariatet til Journalisten.
Klagen gjelder en nyhetssak i kjølvannet av avsløringen om at NRK unnlot å omtale en 32 år gammel sedelighetsdom mot hovedpersonen i serien.
Saken er innvilget lukket behandling, og verken klagen eller behandlingen blir dermed åpnet for innsyn.
PFU-sekretariatet opplyser at klagen handler om arbeidsmetode, og at den kommer fra en av de fornærmede i den gamle straffesaken.
– Jeg kan bekrefte at vi har mottatt en klage. Nå skal vi først lese den, og så følge vanlig prosedyre om å ta kontakt med klager, slik PFU oppfordrer til, sier stabssjef Morten Andersen til Journalisten.
– Utover det er det ikke så mye mer å si nå, av hensyn til prosessen i PFU og til klager.
PFU har mottatt «en håndfull» klager mot NRK for publisering av serien, som nå er slettet for godt. Ingen av disse er ennå avgjort igangsatt, og ligger fremdeles til vurdering, får Journalisten opplyst.
Nylige artikler
Avisredaktør ut mot Svarttrost: – Kaller det gjerne munnkurv
Forsvarer rettstegnerne i Høiby-saken: – Gjør en viktig jobb!
17 kjappe
Første uke i tingretten: Stille i stormen
Svensk avis melder at Aller er i ferd med å bli solgt – avvises blankt av Aller-sjefen
Mest leste artikler
Nettavisen avpubliserte «Starstruck»-video etter hets mot 19-åring
NRK misfornøyd med å være «overredaktør» i Høiby-rettssaken
– Jeg satt på masse informasjon om Marius Borg Høibys narkomisbruk
Epstein-dekning: – Må nærmest tvinge folk til å få seg litt søvn
Forsvarer rettstegnerne i Høiby-saken: – Gjør en viktig jobb!