Al Jazeera-journalisten Shireen Abu Akleh ble drept mens hun var på jobb 11. mai. Her fra demonstrasjoner i Haifa, Israel i mai.
Foto: Ariel Schalit / AP / NTB
Drapet på Shireen Abu Akleh:
Blinken inviterer familien til drept Al Jazeera-journalist til USA
Familien skal få muligheten til å snakke med utenriksministeren direkte
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
USAs utenriksminister Antony Blinken har invitert familien til den drepte palestinsk-amerikanske journalisten Shireen Abu Akleh til Washington D.C for et møte.
Familien skal få muligheten til å sette seg ned og snakke med utenriksministeren direkte, opplyser sikkerhetsrådgiver Jake Sullivan i Biden-administrasjonen onsdag.
Invitasjonen kommer uken etter at den avdøde journalistens familie selv ba om å få møte med den amerikanske presidenten.
Den 51 år gamle Al Jazeera-journalisten ble skutt i hodet under en israelsk militæraksjon på den okkuperte palestinske Vestbredden 11. mai. Hun var iført hjelm og skuddsikker vest som var tydelig merket med PRESS.
FNs menneskerettskontor, palestinske myndigheter , Al Jazeera , CNN og Washington Post har alle gransket hendelsen og konkludert med at journalisten ble skutt av en israelsk skarpskytter.
Det gjør også amerikanske myndigheter, men de presiserer at det ikke er grunn til å tro at hun ble skutt med overlegg.
Nylige artikler
Nye lesertall: Dagbladet faller tosifret andre år på rad
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Når debatten sporer av før toget er på skinner: Demo og ekstern finansiering av journalistikk
Utroskapsintervjuet: – Vanskelig å få den tannkremen inn i tuben igjen
Aktor ville ha alle fra Dagbladet bortvist fra Høiby-saken
Mest leste artikler
Ante ikke at han hadde fotografert Mette-Marit og Ghislaine Maxwell: – Trodde ikke mine egne øyne
Aktor ville ha alle fra Dagbladet bortvist fra Høiby-saken
Nettavisen avpubliserte «Starstruck»-video etter hets mot 19-åring
Varden-journalister utestengt fra pub
Demos danske dilemma – og debatten de kunne unngått