Restene av bilen som regjeringens talsmann satt i da han ble angrepet søndag.
Foto: Farah Abdi Warsameh / AP / NTB
Somalisk regjerings-talsmann såret i selvmordsangrep
Har tidligere jobbet som journalist for BBC.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Talsmannen for Somalias regjering er såret av en selvmordsbombe i hovedstaden Mogadishu. Han ser ut til å ha vært det eneste målet for angrepet.
Den ytterliggående islamistgruppa al-Shabaab sier den sto bak angrepet, som fant sted i en travel gate søndag. Ifølge en uttalelse fra statsministerens kontor er skadene ikke livstruende.
Mohamed Ibrahim Moalimuu ble angrepet mens han satt i en bil. Flere kilder sier at angriperen forsøkte å ta seg inn i bilen før han utløste eksplosivene, som ødela deler av bilen.
– Han er heldig som overlevde med lettere skader, sier en politimann på stedet.
To andre personer ble såret i eksplosjonen.
Moalimuu har vært talsmann og rådgiver for statsminister Mohamed Hussein Roble i over et år. Tidligere har han jobbet som journalist for BBC, og han har også vært leder for Somalias journalistforbund.
En lokal aktivist sier at angrepet er politisk motivert. Det knyttes til at Somalia snart skal holde et lenge utsatt valg. Utsettelsen har ført til en spent politisk situasjon i landet, der landets president og statsminister har havnet på kollisjonskurs.
Nylige artikler
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
– Min hovederfaring med PFU hittil er å bli felt der
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Tilliten til norske medier er skjørere enn den ser ut til
Om politiet ikke kan holde fingrene av fatet, må vi endre loven
Mest leste artikler
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
Fotballkeeper hevnet seg på journalist etter dårlig børskarakter: – Herlig
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk