Det er ikke lett å være journalist i Qatar i det øyeblikk man ikke lenger utelukkende dekker det sportslige i fotball-VM. Et team fra dansk TV2 fikk merke det i dagene før åpningskampen.
Foto: Nariman El-Mofty / AP / NTB
Fotball-VM i Qatar
Dansk VM-journalist ble stoppet på direkten
Sikkerhetsvakter grep inn da et dansk TV-team hadde livesending fra Qatar i forkant av fotball-VM.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Danske seere fikk med seg situasjonen direkte på TV 2.
Vaktene avbrøt reporter Rasmus Tantholdt i det øyeblikket kameraet dreide til side for å vise omgivelsene han sto i.
– Nå blir vi stoppet fra å filme, sa han i sendingen.
Deretter begynte Tantholdt å diskutere med sikkerhetspersonellet og viste til at akkrediteringen ga ham lov til å rapportere fra der han sto.
– Dere har invitert hele verden til å komme hit. Hvorfor får vi ikke filme? Det er en offentlig plass.
TV 2-journalisten fikk ikke svar, men ble i stedet truet med at kameraet ville bli ødelagt hvis han og kollegaen ikke sluttet å filme.
Stemningen roet seg ned etter hvert. Etter en halvtime kom en sikkerhetssjef og sa til sine ansatte at alt var i orden.
– Jeg fikk et glass juice, så det var kanskje en form for unnskyldning. De er virkelig ikke vant til å ha fri presse i dette landet, sier Tantholdt til TV 2.
Fotball-VM starter søndag med åpningskamp mellom Qatar og Ecuador.
Nylige artikler
Hvis KI skriver artikkelen, hva skal journalisten bruke tiden på?
Varsler comeback for Tut og mediekjør
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
Mest leste artikler
Digitalredaktøren i Rana Blad har saksøkt avisa
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Sa opp jobben og satset alt på Oslo-fotballen
Nå leder Eriksrud politikk i TV 2 og Ismail er ny kommentator
– Min hovederfaring med PFU hittil er å bli felt der