Frankrikes president Emmanuel Macron under et besøk ved flyktningmottaket i La Pommeray vest i landet.
Foto: Yoan Valat / AP / NTB
Macron vil snakke med Putin om demonstrerende journalist
– Vi vil starte diplomatiske forsøk på å gi henne beskyttelse.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Frankrikes president Emmanuel Macron vil ta opp situasjonen til fengslede Marina Ovsjannikova i sin neste samtale med Russlands president Vladimir Putin.
– Vi vil starte diplomatiske forsøk på å gi henne beskyttelse, gjennom ambassaden eller ved å gi henne asyl. Jeg vil benytte anledningen til å foreslå dette for Putin neste gang jeg snakker med ham, sa Macron under et besøk ved et flyktningmottak vest i Frankrike.
Under hovedsendingen til nyhetsprogrammet Vremja på statlige Kanal 1 mandag kveld brøt Ovsjannikova inn bak nyhetsoppleseren med en plakat der hun ba om at krigen stanses, og oppfordret publikum til ikke å tro på det de hørte. Hun er siden blitt fengslet, og møtte tirsdag i retten.
Nylige artikler
– Min hovederfaring med PFU hittil er å bli felt der
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Tilliten til norske medier er skjørere enn den ser ut til
Om politiet ikke kan holde fingrene av fatet, må vi endre loven
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Mest leste artikler
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene
Fotballkeeper hevnet seg på journalist etter dårlig børskarakter: – Herlig
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk