Høyre-leder og tidligere statsminister Erna Solberg synes ikke grunnlaget for å vurdere sensur av russiske medier er godt nok.
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Erna Solberg ber regjeringen forklare seg om russiske medier
– Vi etterlyser først og fremst informasjon.
Denne artikkelen er over tre år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Regjeringen vil ikke sensurere russiske kanaler. Den avgjørelsen vil Høyre-leder Erna Solberg (H) ha en bedre forklaring på.
– Vi etterlyser først og fremst informasjon slik at vi kan vurdere om vi er enige med regjeringen eller ikke, sier Solberg til Nettavisen.
Tidligere denne uken ble det kjent at regjeringen ikke følger EUs sanksjoner når det gjelder sensur av de russiske propagandakanalene RT og Sputnik.
I et skriftlig spørsmål ber Høyres partileder statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) begrunne avgjørelsen bedre.
– Ytringsfriheten står og skal stå sterkt i Norge. Men det kan fremstå som paradoksalt dersom statlig russisk krigspropaganda skulle ha et sterkere rettsvern enn for eksempel reklame for livssyn eller norske politiske partier på TV, skriver Solberg i spørsmålet sitt.
Til Nettavisen sier hun at statsministeren bør offentliggjøre de juridiske vurderingene, ikke bare komme med en generell henvisning i en redegjørelse.
Nylige artikler
NTB-advokaten og redaktøren har selv delt skjermdumper
Mener NTB «skyter seg selv i foten»
Måtte rykke fra julebordet
Dødt løp mellom VG og NRK i kampen på Podtoppen
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Mest leste artikler
Klassekampen-spaltisten fekk pengekrav etter å ha delt eiga sak
TV 2 innrømmer regelbrudd: Risikerer krav på flere hundre tusen kroner
Steinar Suvatne tilgir NRK-venn etter podkastglipp
NTB forstår ikke hvordan internett fungerer
Ni har tatt sluttpakke i Nettavisen