Facebook har fjernet rundt 300 falske kontoer fra Facebook og Instagram, knyttet til en iransk eksilgruppe og styrt av en trollfabrikk i Albania.
Arkivfoto: Jeff Chiu / AP / NTB
Facebook stenger trollfabrikk knyttet til iransk eksilgruppe
Aktivitetene fulgte europeisk arbeidstid.
Facebook har slettet over 300 falske brukerkontoer på Facebook og Instagram knyttet til en iransk eksilgruppe og styrt fra en trollfabrikk i Albania.
Kontoene la ut innhold som er kritisk mot Irans regjering og som støtter eksilgruppen Mujahedeen-e-Khalq, også kjent som MEK.
I mange tilfeller ble det brukt falske brukernavn og falske bilder på kontoene, blant annet av iranske kjendiser eller avdøde dissidenter. Aktiviteten var størst i 2017, og på nytt på slutten av 2020. Rundt 112.000 personer fulgte én eller flere av Instagram-kontoene.
Facebook har funnet ut at kontoene ble styrt fra ett enkelt sted i Albania, av en gruppe personer som handler på vegne av MEK. Facebook fant også andre tegn som tyder på at stedet er en såkalt trollfabrikk. Ansatte ved trollfabrikker får ofte betalt for å legge ut innhold, inkludert desinformasjon, i sosiale medier.
I dette tilfellet fant ikke Facebook bevis for at noen var blitt betalt.
Facebook opplyser at selskapet fjerner slike kontoer på bakgrunn av hvordan de oppfører seg, ikke på grunnlag av innholdet.
Facebooks gransking viser at aktivitetene fulgte europeisk arbeidstid ved at de startet ved 9-tiden og dabbet av mot slutten av dagen, avbrutt av en merkbar pausetid ved lunsj.
– Selv troll må spise, sier Ben Nimmo, som leder Facebooks etterretningsavdeling for globale trusler.
MEK var fram til 2012 listeført som terrororganisasjon av USA.
National Council for Resistance, en paraplyorganisasjon som omfatter MEK, opplyste senere i en uttalelse at ingen kontoer knyttet til dem eller MEK, er blitt fjernet. Gruppen avviser også at det finnes noen trollfabrikk knyttet til MEK i Albania
Nylige artikler
Tilliten til norske medier er skjørere enn den ser ut til
Om politiet ikke kan holde fingrene av fatet, må vi endre loven
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
Mest leste artikler
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
Fotballkeeper hevnet seg på journalist etter dårlig børskarakter: – Herlig
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene