Filter Nyheter og redaktør Harald Klungtveit markerer solidaritet med Josimar.
Foto: Marte Vike Arnesen
Filter Nyheter republiserer Josimar-artikkel etter søksmålstrussel fra Qatar
– Naturligvis ment å skremme større medier fra å grave.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Nettavisa Filter Nyheter har republisert Josimar-artikkelen «The trial of Abdullah Ihbais» lørdag 13. november.
Josimar mottok i forrige uke brev med krav om endringer i den Qatar-kritiske artikkelen, samt trussel om mulig søksmål, sendt fra fotball-VM-komiteen i Qatar via det norske advokatfirmaet Simonsen Vogt Wiig.
Det er søksmålstruslene som er årsaken til at Filter Nyheter selv publiserer artikkelen, skriver ansvarlig redaktør Harald S. Klungtveit i Filters nyhetsbrev lørdag:
«Søksmålstruslene bidrar til å underbygge at artikkelens framstilling av prosessen mot Abdullah Ibhais er riktige – et skremmende eksempel på hvordan Qatar i forkant av VM bruker store ressurser på å dysse ned all informasjon om kyniske utnyttelse av arbeidere og andre skrekkhistorier som ligger bak fotballmesterskapet», skriver Klungtveit, og legger til:
«Qatar-pampenes advokatbrev er ikke bare ment å skremme et lite magasin i Norge, men er naturligvis ment å skremme større medier fra å grave i regimets sportsvasking. Vi håper at søksmålstruslene i stedet fører til økt oppmerksomhet rundt den bekmørke siden av Qatar 2022.»
Nylige artikler
Tilliten til norske medier er skjørere enn den ser ut til
Om politiet ikke kan holde fingrene av fatet, må vi endre loven
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
Mest leste artikler
Forlot fast jobb for VM-eventyr – men én kamp ble grusom for Mats Arntzen
Derfor får Shifter nei igjen: – Skuffet og uenige
Fotballkeeper hevnet seg på journalist etter dårlig børskarakter: – Herlig
Lokalavisa vokser: – Villige til å betale for god journalistikk
VG-journalist: – Mangfald er sett på frys i mediene