Eirik Furuseth, som ble kontaktet av TV 2s Fredrik Græsvik tidligere i år, ber PFU ta opp saken prinsipielt.
Foto: Nils Christian Holst Sollie / TV 2
Ber PFU ta opp Græsvik-saken
Eirik Furuseth sliter med å finne et punkt å klage Fredrik Græsvik inn for selv.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Finansmannen Eirik Furuseth, som gikk offentlig ut med hvordan han opplevde seg trakassert av TV 2s Fredrik Græsvik tidligere i år, ber PFU behandle saken prinsipielt.
Det skriver han i et innlegg hos Aftenposten, som også har intervjuet Furuseth.
Furuseth finner ikke et konkret punkt i den presseetiske Vær varsom-plakaten som fanger opp det han ble utsatt for, sier han til avisa.
– Det virker ikke som regelverket er laget for å kunne behandle en sak som min.
Det er presseforbundets generalsekretær Elin Floberghagen som har en såkalt initiativrett, og kan bruke den for å ta opp saker som ikke er klaget inn av omtalt part.
Floberghagen sier til Aftenposten at initiativretten brukes i tilfeller som er veldig prinsipielle, eller i tilfeller hvor vedkommende ikke kan forventes å kunne klage selv.
– Vi har ikke vurdert å bruke initiativretten i denne saken, da Furuseth virker fullt ut i stand til å klage selv, sier generalsekretæren til Aftenposten.
Floberghagen brukte sin initiavrett i 2020 til å få behandlet saken der fotballmagasinet Josimar gikk åpent ut med hvem som hadde vært en beskyttet kilde til en sak.
Nylige artikler
Suvatne evaluerte Debatten på vei til farens begravelse: – Ikke helt kanon
NRK-profilen er «fornøyd mann» hos hårklinikk – nå er NRK-navnet fjernet
Fekk tilsnakk av korrespondenten: – På verst tenkeleg tidspunkt
Redaksjonen betalte da Dagbladet-profilene fikk hårtransplantasjon
KI er journalistenes Viagra
Mest leste artikler
Fekk tilsnakk av korrespondenten: – På verst tenkeleg tidspunkt
Debatten-seertall: Slått av Solvang
NRK: «Tung og legitim grunn» til oppsigelse av ansatt
NRK-profilen er «fornøyd mann» hos hårklinikk – nå er NRK-navnet fjernet
Skuffende god oppførsel fra avisene som stjal Tore Strømøy fra Tyholttårnet