Josimar har satt fotavtrykk utenfor landets grenser, skriver juryen.
unknown
Josimar kåret til Årets tidsskrift
– Har klart noe som ikke er vanlig for norske tidsskrift: å sette fotavtrykk utenfor landets grenser.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Fotballtidsskriftet Josimar får prisen Årets tidsskrift for sin kritiske journalistikk og avsløringer om korrupsjon, hvitvasking og ukultur.
Tidsskriftet når bredt og skårer høyt også internasjonalt, mener juryen i Norsk tidsskriftforening:
«Årets vinner har klart noe som ikke er vanlig for norske tidsskrift: å sette fotavtrykk utenfor landets grenser. Mediene dekker gjerne dette temaet med utgangspunkt i underholdningsjournalistikkens enkle grep og altfor sjeldent slik som her, med dyp kjærlighet og hardtslående kritikk. Når fotballmesterskap tildeles diktaturer, korrupsjonen brer om seg og anlegg bygges på slavekontrakter er tidsskriftet der og kaster lys over alle mørke kroker. Men kjærligheten til spillet får også god plass, med hyllest til Der Bomber og Diegos siste dribleraid. Formatet sprenges med den fantastiske dokumentaren «Spillet om Mikel». Årets tidsskrift er Josimar.»
Juryen har også gitt priser til Syn og Segn (design og layout), Numer (faglig formidling og evne til å nå egen målgruppe) og Arr Idehistorisk tidsskrift (språk og formidling).
Juryen har bestått av Geir Arne Skomsøy (leder), Ellen Krystad, Cecilia Ekström, Vidar Røeggen og Andreas Wiese.
Nylige artikler
Meiner vi har nådd toppen for nettaviser
Lokalavisa satset stort da lokalt fotballtalent ble proff i Tyskland
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Nord og ned – og en skikkelig opptur
Hvordan dekke fotball-VM i et uforutsigbart USA
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter