– Å bli sett og verdsatt av en så kompetent jury til en så høythengende pris betyr svært mye, sier vinneren av NTBs språkpris Njord V. Svendsen, journalist i Khrono.
Foto: Heiko Junge / NTB
Hedret for stilsikkert språk
Njord V. Svendsen i Khrono fikk NTBs språkpris
Khrono-journalist Njord V. Svendsen mottok onsdag kveld NTBs språkpris under Nordiske Mediedager i Bergen.
Denne artikkelen er over fire år gammel og kan derfor inneholde utdatert informasjon.
Njord V. Svendsen skarpe og morsomme penn vekker assosiasjoner til nynorskpioneren Aasmund Olavsson Vinje, mener juryen.
«Juryen hedrer Svendsens bruk av stilsikre språklige virkemidler i tekstene han skriver om den ofte vanskelig tilgjengelige kunnskapssektoren. Dermed åpner han opp en boble, som tidvis er en lukket del av samfunnet», heter det i begrunnelsen.
– Jeg er overveldet, glad og takknemlig! Å bli sett og verdsatt av en så kompetent jury til en så høythengende pris betyr svært mye, sier prisvinner Svendsen.
Prisen ble delt ut av NTBs sjefredaktør Tina Mari Flem.
– Juryen har gjort et godt valg. Svendsen er et glitrende eksempel på at godt mediespråk kan være brekkstangen som åpner opp selv den tyngste materien, sier Flem.
NTBs språkpris deles årlig ut til en person som har skrevet godt i mediene gjennom hele året. Fjorårets vinner var journalist og samfunnsdebattant Ingeborg Senneset i Aftenposten.
Nylige artikler
Meiner vi har nådd toppen for nettaviser
Lokalavisa satset stort da lokalt fotballtalent ble proff i Tyskland
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Nord og ned – og en skikkelig opptur
Hvordan dekke fotball-VM i et uforutsigbart USA
Mest leste artikler
DN-ansatte om konsernledelsen: «Råtten», «umoralsk», «ynkelig» og «forkastelig»
Parterapi etter Debatten-bruddet: – Hør så PK han har blitt
Slik hadde norske journalister stemt hvis det var valg i morgen
Politianmelder og klager Sandefjords Blad inn for PFU
Vil ha TV 2s skjulte opptak opp i PFU: Samler underskrifter